+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda İlk çağ ve doğu felsefesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  İlk çağ ve doğu felsefesi
  İlk çağ ve doğu felsefesi
  Sokrates önceki dönemlere ait düşünce geleneğine bir çığır açmıştır. İnsan üzerine düşünme, insan yaşamını, insan beyninin algılama gücünü sorgulaması ile yeni bir dönemi başlatmıştır. Doğru bilgi ve erdemli yaşam onun temel görüşleri arasındadır. Doğu felsefesinde olduğu gibi mutluluğa götüren yolda düşünce gücü yani onun tabiri ile doğuştan akıl kavramı yatar. Mutluluğu insansal varoluşun en yüksek amacı ve insanın dünyadaki varlığının temeli olarak görür. Herkeste doğuştan aklın var olduğunu söylemekle özünde bir eşitlik barındırmaktadır. Hinduizmdeki sınıfsal ayrımın tam tersine bu doğuştan aklın varlığını ispatlarcasına toplumun en alt kademesindeki insanlarla dostluk kurmaktadır.

  Eğitime özel bir önem veren Sokrates eğitimi insandaki iyilik tohumlarını yeşerten ve yaşamı güzelleştiren erdemler hazinesi olarak görmektedir.
  Kötülük ona göre, bir zayıflık belirtisidir. Kötülük yapan insan insanlaşamamıştır.  Doğu felsefesindeki mistisizm gibi Sokrates in içerisinde bir Daimonion (segisel güç) barındırdığı söylenmektedir. Hayatının önemli anlarında bu daimonion kendisine yol gösterirmiş. Daha çok uyarıcı bir sesleniş olarak tariflenen bu sesin ne olduğuna ilişkin Sokrates, tanrısal bir ses olduğunu düşünür ve o sese uyarmış. Bu ses ne olarak anlaşılırsa anlaşılsın ahlaki bir sezgi, peygamberlerde görülen iç güdü gibi bir şey olduğu tariflenmektedir
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Doğu Felsefesi dendi mi ilk düşündüğümüz yer Hindistan ve Çindir ancak İslam Felsefesi, İran Felsefesi ve Afrika Felsefesini de katmak gerekmektedir. Doğu felsefesinde Kadercilik sistemi ön plandadır her zaman ve başlarına gelen her şeyi Allah'ın takdiridir deyip fazla takmazlar.
+ Yorum Gönder


doğu felefesi nedir hakkında bilgi