+ Yorum Gönder
Bilgi Arşivi ve Felsefe Forumunda Formalizm(Biçimcilik) hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Formalizm(Biçimcilik) hakkında bilgi
  Formalizm(Biçimcilik) hakkında bilgi


  Biçim'i öz'den üstün tutan öğretilerin genel adı. Antikçağ Yunan düşünürü Aristoteles mantığında ve metafiziğinde Alman düşünürü Kant töre biliminde. Alman düşünürü Herbart estetiğinde vb. biçimci'dirler.

  Sanat alanında sanat sanat içindir görüşü de biçimci bir görüştür çünkü sanatsal biçimi düşünsel öz'e üstün tutar. Bu düşünceye göre sanat biçimdir. Herbart da estetiğinde güzel'i biçimde bulmaktadır. Burjuva toplumunun soyut sanat anlayışıkübizm gerçeküstücülük dadaizm pürizm fovizm taşizm vb. gibi hemen bütün sanat akımları biçimcidirler ve sanatın özsel niteliğini yadsıyarak biçimi üstün tutarlar.

  Biçimcilik biçimle öz ilişkisinde biçimin rolünü abartan ya da onu tek geçerli değer kılan yanlış bir tutumdur. Bu yanlış tutum aynı zamanda zarar vericidir. Öyle bir tarla düşünün ki ekimin bütün biçimsel gerekleri yerine getiriliyor; nadazlanıyor sürülüyorgübreleniyor sulanıyor. Ne var ki içine tohum atılmıyor Bu tarladan ürün alınabilir mi? Bir yargı düşünün ki yargıçhukukun bütün biçimsel kurallarını titizlikle uyguluyor ne var ki davanın gerçeklerle aydınlatılmasına önem vermiyor bu yargı tüzeyi gerçekleştirebilir mi? İçerikten özden yoksun ya da içeriği önemsenmemiş biçim zorunlu olarak metafiziğe ve idealizme düşer.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Edebiyat eleştirisi alanında yer alan ve Rus yazarlarca ortaya atılan bir akımdır ve bu akıma göre yazarın yaptıkları ve yaşamı önemli değildir önemli olan eserin kendisidir ve eserlerde kullanılan sanatlardır.
+ Yorum Gönder


formalizm,  bicimcilik nedir,  formalist sanat anlayışı,  biçimcilik formalizm bulmaca,  formalizm nedir,  formalizm bicimcilik bulmaca