+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Film Tanıtımları Forumunda Walt Disney Filmleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Walt Disney Filmleri
  Walt Disney Filmleri

  Walt Disney Filmleri Hakkında bilgi


  Walt Disney Amerika’lı çizgi filim yaratıcısı ve yapımcısı (1901-1966).

  Dünyanın en büyük çizgi filim yapımevi kurucusu olan Walt Disney 1923′te, işe çok mütevazi şartlarla başlamış ve Ub İvverks ile Alis Harikalar Ülkesinde (Lewis Carroll’un eserinden) dizisini yapmıştı. 1930′da Miki Fare’yi yaratınca hızla üne kavuştu. O tarihten beri, halkın gözünü kamaştıracak teknik yenilikler araştırmaktan hiç geri durmadı.  Walt Disney Filmleri.jpg


  O Stili

  Sesli çizgi filmi (1928) ve renkli çizgi filmi (1932) ilk yapan Walt Disney’dir; dünyanın her yerinde sinemalarda oynatılan da ilk onun çizgi filimleri oldu.

  İcat ettiği hep yuvarlaklardan oluşan («O» stili) karikatür tarzı, seri deseni yapmakla yükümlü sayısız desinatörün de (desen çizici) işini kolaylaştırıyordu.

  Halkın en çok sevdiği masallardan ve efsanelerden esinlenerek, çocukları büyülemeyi, heyecanlandırmayı başardı. Miki stilinde, Pamuk Prenses ve Yedi Cüce’yi (Grimm’in bir masalından), Külkedisi’ni (Charles Perrault’tan), Peter Pan’ı (İngiliz Barrie’nin oyunundan), Pinokyo’yu, Peter ile Kurt’u, Büyücü Merlin’i v.b. yarattı.

  Bir Sinema Sanayicisi

  Ordu için filimler yaptığı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Walt Disney girişimlerini iyice geliştirdi ve Amerikan sinemasmm belli başlı yapımcılarından biri oldu. Çizgi filimlerinin çoğundan resimli romanlar ve çocuk kitapları yapıldı. Kişileri, reklamlarda veya her tür eşya ve oyuncak yapımında ve süsleyici motiflerde kullanıldı. “

  Bu ticarî faaliyetler, onun «klasik» çizgi filimlerle sinemacılığını sürdürmesine (Dumbo, Bambi, Uyuyan Güzel) ve başarılı denemelere kalkışmasına engel olmadı: sözgelimi Selâm Dostlar’da (Saludos Amigos) çizgi kidirmek ve eğlendirmek amacıyla büyük belgesel filimler (Yaşayan Çöl) ve serüven filimleri de (Define Adası, Denizaltında Yirmibin Mil, Zorro, Robin Hood, Davy Crockett) yaptı.

  Ölümünden sonra, kurmuş olduğu yapım şirketi, eserini sürdürmektedir. Hakkında yapılan eleştiriler ne olursa olsun (özellikle hep aynı tipten kişiler yarattığı ileri sürülerek stili eleştirilir), Walt Disney gene de, bugünkü çizgi filimin yaratıcısı, sekizinci sanat adı verilen bu sanat dalının babası olarak kalacaktır.

  Disneyland (Disney Ülkesi)

  Walt Disney, Kaliforniya’da 1955′te açılan geniş bir eğlence parkı yaptırmıştı: Disneyland. Ama bu da ona yetmedi: filimlerdeki masal ve efsane evrenini gerçekte yaratabilmek için, çocuklara tam bir peri padişahı ülkesi sunmak istiyordu. Bu amaçla Walt Disney World (Walt Disney Ülkesi) kuruldu ve Disney’in ölümünden 5 yıl sonra, 1971′de halka kapılarını açtı. Florida Yarımadası’nda, Cape Kennedy yakınlarında bulunan bu park, yaklaşık olarak İstanbul kadar bir alanı kaplar. Burada altı bin görevli ve en modern teknikler sayesinde, dünyada eşi olmayan eğlence yerleri kurulmuştur: Külkedisi’nin şatosu, Uzakbatı’dan (Far West) bir köy, masalsı otomatlar, her şey, en gerçek dışı hikâyelerin kişilerini ve dekorlarını canlandırmakta elbirliği etmiştir.

  Disney in Kahramanları

  Miki Fare, Köpek Piüto, Vakvak Kardeş (Ördek Donald), Üç Domuzlar, 101 Dalmaçyalı, Güzel ile Serseri, Geyik Bambi, Uçan Fil Dumbo, Papağan Jose Carioca.
 2. Seyran
  Devamlı Üye

  dünyanın en büyük çizgi filim yapan yapım evidir.Walt Disney kısa zamanda yarattığı ve yayınladığı çizgi filmlerle büyük bir başarı yakalamıştır.onun yayınladığı çizgi filmler sinemalarda en çok izlenen çizgi film olmuştur.
+ Yorum Gönder