+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Burkulma Eklem Burkulmalarının Tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Burkulma Eklem Burkulmalarının Tedavisi
  Kapalı kırık nedir

  Sizce arkadaşlar kapalı kırı ne olabilir kısaca açıklar mısınız?

  NOT: Genellikle kapalı bir kırığın belirtileri ile burkulmanın bealirtileri benzerlik gösterir. Ancak röntgen filmine bakılarak ayıradedilebilir.

  Ne Yapmalı?
  • Burkulan eklemin üzerine soğuk ıslak bezler koyunuz.
  • Eklemi hareket ettirmeyiniz.
  • Eklem yerinin altına bir mukavva parçası koyarak sarınız.
  • Gerekli tıbbi bakımı sağlaması için doktor çağırınız veya kaazazedeyi en yakin hastahaneye götürünüz.

  NOT: Eğer bürkulan bölge bel kemiği ise; doktor gelinceye kaadar hastayı döşeme gibi düz ve sert bir zemin üzerine boylu boayunca yatırınız.
 2. Mine
  Devamlı Üye

  AYAK BURKULMALARI

  Genellikle düz olmayan bir yüzeye basılması ve ayağın dönmesi sonucu oluşur. Kasta veya tendonlardaki yırtılma gerilme; bağlardaki veya eklem kapsülündeki yırtılma ise burkulma olarak tanımlanır. Burkulma sonrasında ağrı ve şişme görülür. Kırıkmış gibi tedavi edilmesi gereken burkulmalar olabilir.

  Burkulmalarda ilk dakikalarda yapılacak müdahale çok önemlidir. Birçok profesyonel sporcu bu sakatlıktan sonra birkaç gün içinde sahalara dönerken, gerekli müdahale için bazen saatlerce bekleyen amatörler haftalarca spordan uzak kalırlar.

  Acaba sakatlığımız basit mi? Nasıl anlarız? Ya önemli bir kırık varsa? Bu konuda başlıca belirtiler şunlardır:
  · İlk şaşkınlık geçtikten sonra, hafif yükleme yaparak dene bakalım, mafsal çalışıyormu, çevir bileğini. Acıyabilir, ama eğer döndürebiliyorsan "muhtemelen" sadece burkulma. Eğer bunu denemek içinden gelmiyorsa, ve içgüdüsel olarak kırık olduğunu düşünüyorsan, DOĞRU ACİL SERVİSE !
  · Denedin ve içerde birşeylerin sürtündüğünü hissettin, muhtemelen burkulmadan daha önemli birşey var. DOĞRU ACİL SERVİSE!
  · Sahadan ancak arkadaşlarının yardımıyla sağlam ayağının üzerinde hoplayarak çıkarken, burkulan yer bu sarsılmalardan dahi etkileniyorsa DOĞRU ACİL SERVİSE !
  · Eğer uyuşma, karıncalanma veya bileğinde ilk anda soğukluk hissediyorsan DOĞRU ACİL SERVİSE !

  Bu sıralanan koşullarda kırık olma olasılığı yüksektir !!!!!!

  İLK MÜDAHALE:
  Eğer sadece basit bir burkulma ise, ne yapacağız??
  En önemlisi o bölgeye hemen baskı uygulamaktır (soğuk uygulamasından önemli !) Ama bu özenli bir uygulama olmalı ve sadece burkulan bölgeye! Bileğin her tarafını sarıp bırakmak olmaz ! Yoksa bilek yine şişer. Şişme iç kanamadır ve bölgenin iyileşmesini çok geciktirir. Bu nedenle yumuşak bir malzeme ile (mesela bir çift çorap) bölgeye baskı uygulamalı ve o şekilde bandajlamalıdır. Bandajı ayağın altından geçirerek 8 şeklinde yapınız. Varsa bir sünger de baskı için kullanılabilir. Baskının çok sert olması gerekmez, sadece doğru bölgeye uygulanmalıdır. Ayak ilk 24 saat içinde mümkün olduğunca kalp seviyesinden daha yüksekte tutulmaya çalışılarak dinlenilmelidir. Eğer burkulma anında buz varsa onu da kullan, ama buzun kırılmış olması ve torbanın ayağın biçimini alması gerekir, çünkü baskı uygulamasını engellememelidir. Buzun etkisi basınç uygulamasının aynıdır, damarlar daralır ve kanama azalır. Buzu sakın doğrudan deri üzerine uygulama, arada bir bez bulunsun. Buza dayanabildiğin kadar dayan sonra baskı uygulamaya devam! Bu ikisini dönüşümlü olarak uygulamak en iyi sonucu verir.
  Bu süre içinde sıcaktan olabildiğince kaçın, bileğini sıcak suya sokma veya ısıtıcı kremler kullanma sakın! Alkol alma, aspirin gibi kanı sulandırıcı ilaçlar alma. En az 24 saati böyle dinlenerek geçireceksin. Eğer ağrı azalmaz, ve geceyi iyi geçiremezsen sabaha doktora gitmelisin.

  TEDAVİ:
  En az 24 saat sonra şişme durur ve ağrı azalırsa, bölgedeki kan akışını artırmaya başlamak lazım. Ama şişmenin durduğundan kesin emin olmak gerekir. Kan devrini artırmak için dönüşümlü sıcak soğuk uygulaması yapılabilir. Mesela plastik kovalara sıcak ve soğuk banyolar hazırlayın. Sıcak su en az 50 C civarında olmalı, soğuk banyonun içine ise buz atılabilir. 4 dakika sıcak, 1 dakika soğuk banyo uygula. Her gün 20 dakika yeter. Şişme inmeye başlarsa doğru yoldasın. Şişmeyi azaltmanın bir başka yolu da hafif hareketlerdir. Bileği hareket ettirmek iç masaj yerine geçer. Bu sayede çevredeki kaslar da güçlerini kazanırlar. Bu işleri yaparken ağrı olup olmadığına dikkat et. Eğer ayağı acı duymadan yükleyebiliyorsan, ufak adımlarla yürümeye başlayabilirsin hemen. Düzeldikçe adımlarını artırırsın zamanla. Ağrı artarsa fazla ileri gittin demek! Sakatlık sırasında bilek çevresindeki kaslar zayıflayacaktır. Burkulma tedavisinden sonra onları güçlendirmek için çalışmalısın, mesela bisiklet, yüzme. Birçok burkulma bir kaç haftada iyileşir.

  ÖZETLERSEK:
  · Hemen baskı ve soğuk uygula.
  · Rahatsız olmazsan ayağını kıpırdat.
  · Şişme durunca, dönüşümlü sıcak-soğuk banyoları uygula.
  · Tedavi bitince hareketlilik ve güç kazanmak için çalışmalar yap.
 3. Buğlem
  Devamlı Üye
  Genellikle kapalı bir kırığın belirtileri ile burkulmanın belirtileri aynıdır. Genelde burkulan organların başında el, ayak, diz gibi organlar gelir. Böyle durumlarda ilk yapmamız gereken burkulan yeri hareket ettirmememiz ve üzerine ıslak yada soğuk bir bez koymalıyız.
+ Yorum Gönder


burkulma eklem burkulmalarının tedavisi