+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Mobilizasyon egzersizleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Mobilizasyon egzersizleri
  Mobilizasyon nedir

  Lütfen arkadaşlar bana mobilizasyon hakkında güzel bilgiler verir misiniz?

  4 ayak durumunda sert bir zemin üzerinde durun. Önce başınızı hafif öne eğerek sırt ve belinizi kaldırın. Dirsekleriniz düz durumda ve el ayaları yerde tam temasta olmalıdır. Sonra başınızı hafif yukarı kaldırırken sırt ve belinizi çukurlaştırın. Hareketi 5 defa tekrarlayın.
  Kalça üzerinde kayma hareketi

  Alçak bir masa veya tabureye oturun. Belinizi önce dik duruma getirin daha sonra serbest bırakın ve bu egzersizi tekrarlayın. Sizin için en uygun ve rahat pozisyonu, egzersizi yaparken bulmaya çalışın.

  Omuz-bel egzersizi
  Sırtüstü düz bir zemine uzanın. Sırtınızı yere tamamen temas ettirin, sonra kalçanızı ve sırtınızı yerden yavaşça kaldırın. Aynı hareketi ters yönde bir bütün halinde tekrarlayın. Bu egzersiz tamamen ağrısız bir şekilde yapılmalı ve kas gücü çok düşük bir düzeyde kullanılmalıdır.
  Germe güçlendirme egzersizleri
  Kısmi doğrulma

  Düz bir zemin üzerine, dizleriniz kıvrık ve ayaklarınız zemine dayalı olarak yatın. Çenenizi göğsünüze değdirin ve karın kaslarınızı kullanarak başınızı ve omuzlarınızı yavaşça kaldırın. Doğrulurken nefesinizi verin ve dizlerinize değmeyin. Bu arada karın kaslarınızın çalıştığından, boyun kaslarınızın kasılmadığına emin olmalısınız. Egzersiz sırasında nefesinizi tutmayın. Daha sonra sırtüstü uzanıp gevşeyin.

  Her iki diz göğse

  Sırt üstü, dizleriniz kıvrık ve ayaklarınız zemine dayalı olarak yatın. Ellerinizle dizlerinizi kavrayın ve ağrının izin verdiği kadar göğsünüze doğru çekin. Bu egzersizi yaparken başınızı kaldırmayın ve başlangıç pozisyonuna dönerken bacaklarınızı düz uzatın.

  Omurga kaslarını güçlendirici egzersiz

  Ayağa kalkıp (sırtınızı duvara dayayın ya da dayamayın) çenenizi öne doğru, karnınızı içeriye çekerek, ayaklarınızı yerden kaldırmadan vücudunuzu uzatmaya çalışın. Bu egzersizi 5 kere tekrarlayın.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Mobillizasyon, hareket yeteneğini kaybetmiş olan bir organın yada bir oluşumun tekrar çalıştırmak yani kaybettiği yeteneğini tekrar oluşturmaktır. Bazende organ bir yere tutunur ve o organı tutunduğu yerden serbest bırakmaktır.
+ Yorum Gönder


mobilizasyon egzersizleri,  mobilizasyon fizik tedavi,  mobilizasyon nasil yapilir,  fizik tedavide mobilizasyon,  bel mobilizasyonu