+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Boyunda Sinir Sıkışmasının Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Boyunda Sinir Sıkışmasının Nedenleri
  Boyunda sinir sıkışması belirtileri

  Lütfen arkadaşlar bana hemen boyunda sinir sıkışması belirtilerini yazar mısınız?

  Boyundaki bir diskin yırtılarak fıtıklaşması, boyundaki eklem-lerde oluşabilecek kireçlenme gibi bozukluklar veya darbe gibi diğer yaralanmalar sinirlere bası yaparak hasara yol açabilirler. Yaşlı kişilerde disklerde ve eklemlerde yaşa bağlı değişiklikler de sinirlere basıya neden olabilir. Gençlerde ise sinir hasarının en önemli nedeni boyun fıtığıdır. Fıtıklaşan disk sinire bası yaparak ağrı ortaya çıkarır. Belde olduğu gibi boyunda da fıtık olabilir. Omurları birbirinden ayıran diskler yarı eklem sayılır-lar. Disk ortasında jel kıvamında bir madde ve bunun çevreleyen yastıkçıklar-dan oluşur. Bu yastıkçıklardan daha dışta olanlar içtekilere göre serttirler. Yaşın ilerlemesi ve travmaya maruz kalma durumlarında bu yastıkçıklar yıpranmaya başlar. Dıştaki tabaka giderek incelir, ani yapılan ters bir hareket sonrasında yırtılır.

  içteki jel kıvamındaki madde bu yırtıklardan dışarı doğru kayarak, omurilikten çıkıp kola giderek o bölgelere hareket emri veren veya o bölgelerin duyusunu algılamayı sağlayan sinirlere baskı yapar. Böylece boyun-kol ağrısı ve o kolda uyuşma, karıncalanma, bazen de güçsüzlük hissedilir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Boyunda sinir sıkışması genellikle boynunu aynı pozisyonda tutup çalışanlarda daha sık görülür. Bunun belirtileri başağrısı, kulaklarda çınlama, mide bulantısı ve bazende uyku düzensizliklerine de yol açabiliyor. Bu hastalık erken teşhis edildiği zaman tedavisi çok basit oluyor.
+ Yorum Gönder