+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Boyunda Sinir Sıkışmasının Belirtileri, Boyun Fıtığı Belirtileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Boyunda Sinir Sıkışmasının Belirtileri, Boyun Fıtığı Belirtileri
  Boyunda Sinir Sıkışmasının Belirtileri

  Arkadaşlar bana hemen boyunda sinir sıkışmasının belirtilerini yazar mısınız?

  Boyundaki sinir sıkışmasının başlıca belirtisi kola, boyna, göğse ve/veya omu-zlara yayılan ağrıdır. Parmaklarda ve ellerde uyuşma ve karıncalanma ile kas güçsüzlüğü de görülebilir. Diğer belirtilerden biri de ellerde koordinasyon (eşgüdüm) kaybıdır.

  Sinir seviyesinin hangi seviyede (yani hangi omur düzeyinde) olduğuna bağlı olarak, ağrı ve güçsüzlük değişik bölgelerde hissedilir.

  C4 ve C5 omurları arasındaki sinir (C5 kökü) sıkışırsa boyun kökünde omu-zlara ve üst kola yayılan ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük ve omuzda his kaybı görülür.

  C5 ve C6 omurları arasındaki sinir (C6 kökü) sıkışırsa boyundan omuza ve kürek kemiğine doğru yayılan ve kolun dış tarafına doğru inen bir ağrı oluşur. Biseps kasında güçsüzlük, baş parmak ve işaret parmağında uyuşukluk hissedilir.

  C6 ve C7 omurları arasındaki sinir (C7 kökü) sıkışırsa boyundan ve omuz-dan kolun yan yüzüne ve orta parmağa yayılan bir ağrı oluşur. Triseps kasında güçsüzlük, el sırtında ve orta parmakta uyuşma hissedilir.
  Hastalar ellerini başlarının üstüne koyduklarında ağrıda ve uyuşukluğun kay-bolduğunu belirtebilirler. Çünkü bu durumda omurlar arasındaki açıklık art-tığından sinir üzerindeki baskı azalır.

  Boyun Fıtığı Tedavisi, Boyun Ağrısı İçin

  Tedavi hem sinir kökü üzerindeki baskıyı azaltmaya hem de belirtileri hafiflet-meye yöneliktir.

  Böyle durumlarda ilaç tedavisinin yanı sıra öncelikle istirahat, daha sonra fizik tedavi uygulanır. Fizik tedavi; boyun traksiyonu (çekme), boyun hareketleri, egzersizler ve ağrıyı ortadan kaldırıcı diğer yöntemlerden oluşur. Fizik tedavi yeterli gelmediği zaman son zamanlarda gelişen tekniklerle bölgeye iğne (epidural steroid enjeksiyonu) veya kateter (epidural lizis) adı verilen ince sondalarla girilerek ilaç verilmesi düşünülür. Yine son zamanlarda geliştirilen girişimsel yöntemlerden birisi nükleoplastidir. Doğrudan diskin içine elektrotla ulaşarak diskin ısıtılması ile içinin basıncı düşürülmeye çalışılır. Eğer sinir üzerindeki bası çok şiddetliyse, kas güçsüzlüğü ileri boyuttaysa, fıtık-laşan disk kısmını çıkarmak ya da sinirin omurgayı terk ettiği boşluğu genişlet-mek üzere cerrahi tedavi uygulanabilir.

  Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın daha sonra hastanın düzenli olarak boyun egzersizlerini yapması ve boyun koruma prensiplerine uyması ağrının sık tekrarlamasını önleyebilir
 2. Ziyaretçi

  benim boynum cok koyü ağrıyo başımada vuruyo ağrısı kolum yüzüm hatta sağ tarafım kople uyuşuyo zaman zaman emar tomografi cektirdim beyin ve sinir cerrahı sinir sıkışması var diyor fizik tedavi fıtıkta yok sinir sıkışmasıda dedi ben cok kararsızım ne yapacağımı bilmiyorum artık
+ Yorum Gönder


sinir sıkışması belirtileri,  boyunda sinir sıkışması belirtileri,  sinir sıkışmasının belirtileri,  boyunda sinir sıkışması,  boyun sinir sıkışması belirtileri,  boyunda sinir sıkışması nedir