+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Diskopati Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Diskopati Nedir
  Diskopati belirtileri nelerdir?

  Arkadaşlar bana hemen diskopati belirtileri ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Omurgayı oluşturan omurlar arasındaki disklerin boyun ve bel bölgesinde bulunduğu yerden dışarı doğru taşarak sinir köklerine veya etrafındaki dokulara baskı yapmasıdır. Daha çok düşme şeklindeki travmatik olaylardan sonra ortaya çıkar. Arteriyel damar hastalıklarına benzer şekilde, yürüdükçe artan bacak ağrıları ön planda olabilir.

  Fizik muayene ile nabzın iyi alınmasına karşın, nörolojik defisitelerin saptanması ayırıcı tanıya yardım eder. Kuşkulu olgularda bisiklet testinden yararlanılır. Egzersiz bisikletinde 10 dakika kadar pedal çevirmeden sonra damar hastalığı olanlarda şiddetli ağrılar oluştuğu halde, siyatik sinirinin gergin durumda olmaması nedeniyle, nörojik klodikasyo ağrısı ortaya çıkmaz. Tedavide önce konservatif yöntemler denenmelidir. Az sayıdaki olguda, bu yöntemlerin sonuç vermemesi üzerine cerrahi girişim yapılabilir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Omurlar arasındaki disklerde oluşan bir hastalıktır. Kireçlenme yada doku yıkımıyla ortaya çıkar. Özellikle ergenlik çağında boyun bölgesinde görülen en büyük sebebi bu hastalıktır.
+ Yorum Gönder


diskopati belirtileri,  diskopati nedir