+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Fizik Tedavi Neye Bakar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Fizik Tedavi Neye Bakar
  Fizik tedavi nedir

  Lütfen bana hemen fizik tedavinin ne olduğu hakkında bilgi gönderip yazar mısınız?

  En çok görülen artrit türüdür. Daha çok yaşlılıkta ortaya çıkar. Erkeklerden çok kadınlarda yaygındır.

  Kalça ya da diz eklemi gibi bir eklem sağlıklı ve normal iken parlak, düzgün bir kıkırdak tabakasıyla kaplıdır. Yaşlılık sonucu bu tabaka dejenere olabilir ve altındaki kemiğin yıpranıp yırtılmasına yol açabilir. Hastanın ağrı çekmesi ve eklemlerindeki sertlik bunlardandır. osteoartrit' lerde tedavi
  Osteoartritin belirli, tek bir tedavisi yoktur. Bu bir bakıma da hastalığın türlü nedenleri olmasından ileri gelmektedir. Aşağıdaki tedavi yolları yararlı olabilir.

  Kilo verin. Özellikle kalça, diz ve bileklerinde osteoartrit bulunan hastalar için zayıflamak önemlidir. Zayıflama rejiminin temeli, arıtılmış karbonhidratları ve hayvansal yağarlı azaltmaktır.

  Iltihabın beslenme yoluyla denetimi. Ağrının ve sertliğin altında yatan iltihap mekanizmalarını beslenme yoluyla sindirrnek mümkündür. Iltihaba karşı bilinen ilaçlar da aynı biçimde etkiler. Bu hastalara hayvansal yağları çok azaltmaları; iyi cins doymamış bitkisel yağlar kullanmalarını (ömeğin; günde 1 - 2 tatlı kaşığı soğuk presten geçirilmiş ketentohumu yağı gibi); çay, kahve, kepek ve zarı çıkarılmamış tahıldan yapılmış ekmek gibi mineral emilimini önleyen yiyeceklerden kaçınmalarını; özellikle çinko, bakır, selen, manganez gibi minerallerin eksikliğini gidermelerini; anti - oksidant özelliklerinden dolayı, A, B, C vitaminli ve Beta - Karotenli besin bütünleyiciler almalarını salık veririz. Bu önlemler iltihabı geçirmekte yararlı olabilir. Ancak, böyle bir program bir uzman doktor tarafından uygulanmalıdır.

  Osteoartrit dejeneratif bir hastalıktır ve insan yaşlanınca ortaya çıkar. Ancak, yaşlanırken hafif, çoğu kez fark bile edilmeyen besin eksiklikleri de meydana gelir. Kuşkusuz, bu da birçok hastalığın, bu arada artritin ilerlemesini etkiler.

  Hangi tip besin bütünleyicinin hangi dozda kullanılması gerektiğini genelolarak söylemek olanaksızdır. Ancak, içinde karma vitaminier, mineraller bulunan iyi bir besin bütünleyici ilaç almanın ve beslenme konusundaki öğütleri tutmanın yararlı olacağını söyleyebiliriz.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Fizik tedavi, fiziksel bir sorunu oluşan hastaların tahribat oluşan bölgesini onarmaktır. Genellikle bir çok hastalıkta kullanılan bir yöntemdir. Özellikle bir kaza sonucu sakatlanmış insanlar fizik tedavi yöntemiyle tekrar iyileştirilmeye çalışılır. Ve bu yöntem çok işe yarar.
+ Yorum Gönder


fiziksel tıp ve rehabilitasyon neye bakar,  fizik tedavi neye bakar,  fizik tedavi ve rehabilitasyon neye bakar,  fizik tedavi hangi hastalıklara bakar,  fizik tedavi ve rehabilitasyon hangi hastalıklara bakar,  fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü hangi hastalıklara bakar