+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Gebelikte bel fıtığı gelişme riski Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Gebelikte bel fıtığı gelişme riski
  Gebelikte bel fıtığı belirtileri

  Lütfen bana hemen gebelikte bel fıtığı belirtileri hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Gebelikte bel fıtığı gelişme riskinin de arttığını dile getiren Uzman Dr. Beril Özturan, “Bel ve bacakta ağrı yaratmayacak kadar ufak fıtıklar gebelikten dolayı bel ağrısına sebep olabilirler. Bacak ağrısı ise sinir köklerine doğrudanbaskıya ve yansıyan ağrılara bağlı olarak gelişir.

  Gebeliğin son 3 ayında ise ağırlaşmış uterusun atar ve toplardamarlara baskısı sonucu bacak ağrısı ortaya çıkar” dedi. Gebeliğin her döneminde ağrının sebebinin değişik olduğunu belirten Özturan, ilk üç ayda relaksin hormonunun ağrıya neden olurken ağır bebekler , güçsüz gövde kasları ve damarsal sebeplerin daha sonraki dönemlerdeki ağrılardan sorumlu olduğunu anlattı. Ani başlayan şiddetli bel ağrısında istirahat öneren Özturan, şiddetli ağrının rahatlamadığı durumda bazı korselerin yararlı olabileceğini vurguladı.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Gebelikte bel ağrısı çok fazla görülür kadınların % 15-20 aralarında bel ağrısı risklerinde olabiliyor bazen bu yüzden gebeyken ağır eşyaları veya başka şeyleri almaması iyi olacaktır.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Gebelikte bel fıtığı etkileri


  Gebelikte bel fıtığının oluşması bu dönemde rahmin büyümesi ve bel bölgesine yük bindirmesi nedeniyle zamanla ağrıların oluşmasına, uyuşukluğa ve güçsüzlüğe sebep olur. Bu dönemde bebeğin büyümesi nedeniyle bel ve sırt bölgesinde olan dokular bu değişime uyum sağlamaya çalışır. Anne adayı ön tarafında olan ağırlığı dengelemek için dokular gelişim gösterirler. Omurga baştan kalçaya kadar uzanan kemikler ve disklerden oluşmaktadır. Bel bölgesinde ise toplam 5 tane omur vardır. Omurların arasındaysa diskler yer alır. Disklerin yapısı itibarıyla omurgaya gelen darbelerin emilmesi ve kuvvetin çevreye eşit olarak dağılması sağlanır. Bel fıtığı rahatsızlığı omurganın içinde amortisör görevi olan disklerin, zorlanmayla karşılaşması nedeniyle disklerin fıtıklaşmasıyla meydana gelir. Fıtıklaşma disklerin içinde olan jöle kıvamında bulunan sıvının dışarı çıkması sonucunda omuriliğe ve sinirlere baskı yapmasıyla oluşur. Gebelik döneminde alınan aşırı kilolar, disklere binen yükün daha fazla artmasına neden olur. Buna engel olmak için, gebeliğin ilk aylarından itibaren hafif egzersizler yapılması ve ani hareketlerden kaçınılması gerekir. Anne adayının daha önceden bel fıtığı sorunu varsa, bu dönemde daha fazla zorlanacaktır. Ayaklar, bel bölgesin çevresinde oluşan ağrılarda artış, uyuşma ve güçsüzlük olması kaçınılmaz olacaktır

+ Yorum Gönder