+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Polimiyalji romatika bulguları nelerdir - Polimiyalji romatika kimlerde görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Polimiyalji romatika bulguları nelerdir - Polimiyalji romatika kimlerde görülür
  Polimiyalji romatika bulguları nelerdir

  Hemen bana Polimiyalji romatika bulguları ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Hastaların hemen hemen tümü 50 yaş üzerindedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Hastaların çoğu geçmişinde tamamen sağlıklı olan aktif kişilerdir.

  Polimiyalji romatika bulguları nelerdir?
  En önemli bulgular boyun, omuzlar, kolların üst kısmı, bel ve kalçalardaki ağrı ve tutukluktur. Tutukluk özellikle sabah belirgindir. Çoğu hasta rahat yattığını ancak sabah kalktığında sanki bütün gece yorulmuş gibi tutuk olduğunu tanımlar. Yataktan kalkma güçleşir. Uzun süreli oturmalardan sonra da tutukluk görülebilir. Ağrılar genellikle vücudun iki tarafında simetriktir, künt bir ağrı şeklindedir. Ağrı gece daha belirgindir. Hastalarda ayrıca gece terlemesi, düşük ateş, iştah azalması, halsizlik, yorgunluk ve depresyon gibi bulgular da bulunabilir, bunlar genellikle hafif şiddettedir. Eğer dev hücreli arterit gelişmişse ona ait bulgular da tabloya eklenebilir.
 2. Zahra
  Üye

  Ağrı ve tutukluklara yol açan ve özellikle yaşlılar da çok görülen Romatizmal bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalananlar genellikle sabah uyandıklarında boyun kısımlarında şiddetli bir ağrı ile uyanırlar. Bu hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir tedavi edilmediği takdirde sürekli ağrılara yol açar.
+ Yorum Gönder