+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Ankilozan spondilitin teşhisi nasıl konur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ankilozan spondilitin teşhisi nasıl konur
  Ankilozan spondilitin belirtileri

  Arkadaşlar lütfen bana ankilozan spondilitin belirtileri nelerdir kısaca yazar mısınız arkadaşlar.

  Bel bölgesinde genellikle 3 aydan daha uzun süren ağrı ve hareket kısıtlanması her zaman ankilozan spondiliti akla getirmelidir. Bel ağrısı özellikle istirahat döneminde belirgindir. Hasta gece ya da sabah ağrı ve hareket kısıtlılığı ile uyanabilir ve hareketle bel ağrısı ve tutukluluk azalır. Çoğu hastada belirtiler, omurganın bel bölgesinde başlamakla beraber bazı hastalarda sırt ve boyun ağrıları da gözlenebilir. Bazen de kaburgaları omurgalara ve göğüs kafesine bağlayan eklemlerde tutulum olabilir. Bu durumda hastada nefes alırken göğüs kafesinin genişlemesinde azalma gözlenebilir. Ayrıca omuz, kalça ve ayak eklemlerinde de tutulum görülebilir. Çoğu hastada topuklarda ağrı ve sert yüzeye basamama gibi yakınmalar olabilir. Bazı hastalarda genellikle tek gözde tekrarlayan iltihaplanmalar gözlenebilir. Gözde kızarıklık, ışıktan rahatsız olma ve bulanık görmeye yol açabilen bu rahatsızlığa "ön üveit" ismi verilmektedir. Sistemik bir hastalık olduğundan aktif dönemde ateş, iştah azalması ve yorgunluk da görülebilir. Ankilozan spondilit kadınlarda genellikle daha hafif ve farklı seyredebilir.

  Laboratuvar testlerinde sedimentasyon hızı yüksek olabilir, kansızlık saptanabilir ve HLA-B27 (+) bulunabilir. Omurga ve leğen kemiğinin röntgen filmlerinin çekilmesi de tanıda çok yardımcı ve genellikle yeterli olmaktadır.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  bu bölgeler de çıkan hastalıklar genellikle uzun bir süre dediğimiz iki haftadan fazla bir süre boyunca ağrılar olmaktadır onun için tam anlamı ile tedavi almanız gerekmektedir.
 3. Şahin
  Devamlı Üye
  -Haftalar ya da aylar içinde artan bel ağrısı ve sertlik.
  -Gün içinde hareket etmekle ya da egzersizle azalan sabah sertliği ve ağrısı
  -Bu belirtilerin 3 aydan uzun süredir devam etmesi.
  -Özellikle erken dönemde kilo kaybı.
  -Yorgunluk.
  -Ateş ve gece terlemesi.
  -Topuk ağrısı
  -Kaba etlerde bazen bir tarafta, bazen diğer tarafta değişici karakterde ağrı
  -Göğüs ağrısı (özellikle batıcı tipte)
+ Yorum Gönder