+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Ankilozan Spondilit Tedavisi Nasıl Olmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ankilozan Spondilit Tedavisi Nasıl Olmalıdır
  Ankilozan Spondilit Tedavisi Nasıl Olmalıdır kısaca

  Arkadaşlar lütfen bana hemen Ankilozan Spondilit Tedavisi ile ilgili bilgiler verir misiniz?

  Erken tanı ve tedavi, ağrı, eklem ve bağların birbiriyle kaynaşması sonucunda gelişen hareket kısıtlılığının önlenmesinde önemlidir. Ağrıyı ve hareket tutukluğunu azaltmak amacıyla ağrı kesici ve iltihap giderici romatizmal ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalığı ağır seyredenlerde ve omurga dışı eklem iltihabı olanlarda "hastalığın seyrini değiştiren" bazı ilaçların olumlu etkilerinin olduğu düşünülmektedir.

  Egzersiz, hastalığın en önemli tedavi yöntemlerinden birisini oluşturmaktadır. Eklemlere yönelik yapılan egzersizler, bu eklemlerin normal hareketini ve esnekliğini korumada yardımcıdır. Solunum egzersizleri akciğer kapasitesini korur. Uygun yatma ve yürüme pozisyonları, karın ve sırt egzersizleri normal duruş şeklini korumada etkilidir. Yüzme ankilozan spondilit için en yararlı egzersiz şeklidir. Egzersiz programının ana amacı, devam eden iltihabın önlenmesinden çok, hareket kısıtlılığının ve vücut duruş bozukluklarının engellenebilmesidir.

  Özellikle kalça eklemindeki iltihaplanmaya bağlı ciddi hareket kısıtlılıklarında bu eklemin protez ile değiştirilmesini sağlayan cerrahi girişimler çok yararlı olmaktadır.

  Hastalığın sürekli olduğu unutulmamalı ve tedavinin etkinliği düzenli kontrollerle izlenmelidir.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Kalıtsal bir hastalık olan Ankilozan Spondilit, genellikle 23 lü yaşlardan sonra başlıyor ve erkeklerden oranla daha çok bayanlarda oluşur. Bu hastalığın belirtileri ilk başta omurgalarda görülen şiddetli ağrılarla kendini gösterir.
+ Yorum Gönder