+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Bel fıtığından korunmak için yapılması gerekenler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bel fıtığından korunmak için yapılması gerekenler
  Bel fıtığından korunmak için

  Lütfen arkadaşlar bana bel fıtığından korunmak için ne yapmam gerekeceğini yazar mısınız?

  Günümüzde tıp dev adımlarla ilerlemekte ve birçok hastalığın çaresi bulunmaktadır. Buna rağmen diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi bel fıtığına da yakalanmamak en iyisidir. Yani tedbirler hastalıkla karşılaşmadan önce alınmalıdır. Maalesef insanlar sağlık gibi önemli bir nimetin kıymetini ancak onu kaybettiklerinde anlamaktadırlar.
  Fakat sağlık bir kez kaybedildiğinde tekrar kazanılması çok zor olmakta, bazen de bu mümkün olamamaktadır. Öyleyse sağlığımızın kıymetini hastalanmadan önce bilmeliyiz.
  Bel sağlığını korumak için kişi hiçbir zaman çok ağır bir yükü kaldırmamalı, kaldıracaksa mutlak surette dizlerini kırarak yani çömelerek cismi yerden almalıdır. Belden eğilerek kaldırmamalıdır. Hiçbir cismi uzanarak almamalıdır. Mesela telefon çaldığında veya raftan kitap alırken uzanmamalıdır. Daima cisimlere yaklaşarak, arada mesafe bırakmaksızın almalıdır. Sağlıklı iken bel ve karın adalelerini güçlendirici egzersizler yapmalıdır. Hareketli bir hayat tarzını benimsemek yararlıdır.
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Bel fıtığından korunmak için bir çok egzersizler yapmalıyız. Bu yüzden her gün spor yapmalı ağır eşye gibi şeyleri taşımamalıyız. Eğer ağır olan her hangi bir eşyayı taşırsak bel fıtığına yol açmış olur.
+ Yorum Gönder