+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Bel fıtığı en çok kimlerde görülür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Bel fıtığı en çok kimlerde görülür
  Bel fıtığı en çok kimlerde görülür kısaca

  Lütfen bana hemen bel fıtığının en fazla kimlerde görülebileceğini yazar mısınız?

  Toplumun çeşitli kesimlerinde bel rahatsizlığı o kadar yaygındır ki, birçok ülkede yapılan istatistiklere göre doktora müracaat nedeni olarak bel ağrısı soğuk algınlığından sonra ikinci sırayı almaktadır. İnsanların yaklaşık % 80i hayatları boyunca en az bir defa bel ağrısı ile karşılaşmaktadırlar.
  Bel rahatsızlığına her yaş grubunda rastlamak mümkündür fakat bel fıtığı orta yaşlarda daha sık görülür. Hareketsiz bir iş ve hayat tarzı, daha çok oturarak çalışmak, şişmanlık, ağır şeyler kaldırmak, mücadele sporları, bilinçsiz spor yapmak, yanlış oturuş ve duruş alışkanlığı, mesleğini sevmeme, huzursuz bir ortamda ve stres içinde yaşama, sigara ve alkol kullanma, uzun süre otomobil sürme, bedensel faaliyetlere ısınmadan başlamak birer risk faktörüdür.
  Bu risk faktörleri bir insanın günlük yaşantısında ne kadar çoksa o kişinin bel fıtığına yakalanma ihtimali de o kadar yüksektir. Hele bir de genetik olarak yatkınlık varsa bel fıtığıyla tanışmak sürpriz sayılmamalıdır. Uygun olmayan sandalyelerin üzerinde hergün saatlerce süren bir ofis hayatına mahkum insanlar bel fıtığının müstakbel adaylarıdırlar
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Bel sağlığı için de sporun ve sağlıklı iken yapılacak egzersizlerin önemi büyüktür.Omurilik kanalının tahriş olması durumunda sıkça görülen batma, hissizlik veya şiddetli ağrılar ilk belirtilerdir. Görülme sıklığı yaşla değişir ve en sık 40 yaşlar civarında görülür. Genetik bazı faktörler ile omurga yapısında bozukluklar olmaktadır.
+ Yorum Gönder