+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Sistemik lupus eritramatozus Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Sistemik lupus eritramatozus
  Sistemik Lupus Eritramatozus nedir?

  Lütfen arkadaşlar sistemik lupus eritramatozus hakkında bilgi verir misiniz?

  Sistemik lupus eritematozus (aynı zamanda SLE ya da sadece lupus olarak da anılır), farklı sağlık sorunlarına yol açan bir hastalıktır. Cilt döküntüleri, artrit, anemi, sara krizleri ya da psikiyatrik hastalıklara neden olabilir ve sıklıkla böbrek, akciğer ve kalp gibi iç organları etkiler. Bir zamanlar yüksek oranda ölüm görülen bir hastalıkken, günümüzde kronik (uzun süren) bir hastalık durumuna gelmiştir. 1954 yılında 4 yıl süren hastalıktan sonra sağkalım oranı %50 iken, günümüzde bu oran %97′nin üzerine çıkmıştır.
  Nedeni
  SLE normalde vücudu infeksiyonlara ve kansere karşı korumakla görevli olan bağışıklık sisteminin anormal çalışmasından kaynaklanan bir kronik (uzun süre devam eden) inflamatuvar (iltihabi) bir hastalıktır. SLE’de bağışıklık sistemi aşırı çalışmaktadır ve çok miktarda anormal antikor üretmektedir. Bu anormal antikorlar da hastanın kandi dokularına saldırmaktadır. Lupusun nedeni tam olarak bilinmemektedir, fakat kalıtsal nedenler, çevre ve hormonal değişikliklerin rolü olabileceği düşünülmektedir.
  Sağlık üzerindeki etkisi
  SLE’nin görülme sıklığı 100.000 kişide 40-50 arasındadır.
  Bazı etnik gruplarda, örneğin zencilerde, daha sık görülmektedir.
  Lupus hastalarının %80′den fazlası kadındır.
  Tanı
  Semptomlarının çok çeşitli olması nedeniyle, tanı genellikle zordur ve hekimin çok dikkatli olması gereklidir. SLE’nin tipik özellikleri şunlardır:
  Yanakların üzerinde kelebek şeklinde cilt lekesi
  Güneş gören cilt bölgelerinde beliren bir cilt lekesi
  Ağız ve burunda yaralar
  Bir ya da daha fazla eklemi tutan artrit
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Lupus, otoimmun hastalık olarak bilinen bir savunma sistem bozukluğu tipidir. Türkiye'de Sistemik lupus eritematozus'nin hangi sıklıkla görüldüğü araştırılmamıştır.
+ Yorum Gönder