+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Osteoporoz nasıl önlenir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Osteoporoz nasıl önlenir
  Osteoporoz Nedir?

  Lütfen arkadaşlar bana osteoporoz ile ilgili kısaca bir kaç bilgi yazar mısınız?

  Osteoporozu ve neden olabileceği olumsuzlukları bir çok vakada önlemek ya da en az düzeye indirmek mümkündür. Bazı tedaviler, kemik kaybı gelişmiş hastalarda bile ümit verici olsa da esas tedavi “koruyucu tedavi”, yani küçük yaşlardan itibaren bireylerin diyetlerinde ve yaşam biçimlerinde, kemik dokusunun artmasına ve korunmasına yönelik değişiklikleri sağlamak, menopoz gibi hızlı kayıp dönemlerinde gerekli önlemleri almak ve risk altındakileri eğitmektir.
  Risk altında mısınız?
  Osteoporoz için bazıları değiştirilebilir, bazıları değiştirilemez risk faktörleri vardır. Bir kişinin ne kadar çok risk faktörü varsa, osteoporoz gelişme riski de o kadar fazla olur. En önemli risk faktörleri; kadın olmak, ailede osteoporozlu kişinin olması, kısa boylu-ince yapılı olmak, beyaz tenli-açık gözlü olmak, 50 yaş üzerinde olmak, menopoz döneminde olmak, doğal veya ameliyatla yapay olarak erken menopoza girmek, kadınlarda östrojen-erkeklerde testosteron adı verilen cinsiyet hormonlarının azlığı, düşük kalsiyum alımı, düşük vitamin D alımı, fiziksel aktivite ve egzersiz azlığı, uzun süreli yatağa bağımlı ve hareketsiz kalmak, bazı ilaçların (kortizon, lityum, epilepsi ilaçları, tiroid ve kanser ilaçları, vb) kullanımı, sigara, alkol veyakafeinin aşırı tüketilmesi ve bazı hastalıklar (şeker hastalığı, tiroid veya paratiroid bezinin fazla çalışması, felçler, bazı romatizmal ve hormonal hastalıklar) osteoporoza neden olabilir. Bunun dışında denge bozuklukları, görme sorunları, nörolojik hastalıklar, sakinleştiriciler düşmeye eğilimi arttırarak kırıkların gelişimini kolaylaştırabilirler.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Diğer bir adı kemik erimesi olan bu hastalık sık görülmeye başlanılan bir kemik hastalığır. Bu hastalık genelde otuzlu yaşlardan sonra görülür. Bu hastalığa yakalanmamak için bol bol egzersiz yapmak, düzenli beslenmek ve kalsiyum ihtiyacını gidermektir.
+ Yorum Gönder