+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Polimiyalji romatikanın nedeni nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Polimiyalji romatikanın nedeni nedir
  Polimiyalji romatika Hakkında Bilgi

  Arkadaşlar polimiyalji romantik nedir lütfen bana açıklar mısınız?

  Nedeni bilinmemektedir. Bazı ailelerin iki ya da daha fazla bireyinde olduğunu gözleyerek kısmi bir genetik yatkınlık düşünülse de kesin değildir. Enfeksiyona bağlı bulaşıcı bir hastalık olmadığı da kanıtlanmıştır.
  Polimiyalji romatika kimlerde görülür?
  Hastaların hemen hemen tümü 50 yaş üzerindedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Hastaların çoğu geçmişinde tamamen sağlıklı olan aktif kişilerdir.
  Polimiyalji romatika bulguları nelerdir?
  En önemli bulgular boyun, omuzlar, kolların üst kısmı, bel ve kalçalardaki ağrı ve tutukluktur. Tutukluk özellikle sabah belirgindir. Çoğu hasta rahat yattığını ancak sabah kalktığında sanki bütün gece yorulmuş gibi tutuk olduğunu tanımlar. Yataktan kalkma güçleşir. Uzun süreli oturmalardan sonra da tutukluk görülebilir. Ağrılar genellikle vücudun iki tarafında simetriktir, künt bir ağrı şeklindedir. Ağrı gece daha belirgindir. Hastalarda ayrıca gece terlemesi, düşük ateş, iştah azalması, halsizlik, yorgunluk ve depresyon gibi bulgular da bulunabilir, bunlar genellikle hafif şiddettedir. Eğer dev hücreli arterit gelişmişse ona ait bulgular da tabloya eklenebilir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Bu hastalık belirli kas gruplarında tutukluluk ve ağrı yapar. Eğer uygun bir tedavi uygulanırsa kısa sürede iyileşme görülür. Bu hastalığın kendi kendine tedavi olma özelliği var bazı hastalarda gün geçtikçe iyileşme gösteriyor. İyileşme göstermediği hastalarda iki yıla kadar kalabiliyor.
+ Yorum Gönder