+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Kas Ağrısı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kas Ağrısı hakkında bilgi
  Kas Ağrısı Nedir?

  Lütfen arkadaşlar bana hemen kas ağrıları ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Kas Ağrısı.png

  En sık rastlanılan kas sorunlarının başında kas ağrıları gelir. Kas ağrıları genelde, sporsuz, hareketsiz bir yaşa süren kişinin aniden çok uzun dakikalar spor yapması veya birden ağır yük kaldırması ya da birden ağır sporlara yönelmesi ile ortaya çıkar. Bu tip durumlar sonunda ortaya çıkan ağrılara, kas ağrısı veya adale ağrıları denir. Kaslardaki var olan sinirler ve sinir uçları, kemiklere oranla daha çoktur. Deride bulunan sinirler ve sinir uçları ise kaslarda olmadığı için kaslara iğne yapılması veya kasların kesilmesi esnasında ağrının şiddeti daha az olur. Kaslardaki iltihap, ezilme, kan akımında bozulma meydana gelirse, olan bölgede kol veya bacakta şiddetli ağrıya neden olur. Kaslarda meydana gelen yaralanmalar veya kas ağrıları kasılma ve kramplara sebep olur. Kas ağrıları, bölgeye herhangi bir darbe aldıktan 4 ila 6 saat sonra başlar ve ortalama 2–3 gün içinde hat safhaya ulaşır. Ezilmiş olan kasın içersinde kan toplanmaya başlar ve akabinde kas ağrısı hafif derecede kendini belli etmeye başlar.

  Kas ağrısının olduğu bölgeye masaj, hafif egzersizler yapılabilir. Kas ağrılarının en bilindik sebeplerinden biri de, kaslardaki lif kopası ya da tendon kopması ile meydana gelir. Kaslarda meydana gelen lif kopması bölgede acı ile karışık şiddetli kas ağrısına sebep olur. Bunun yanında kas iltihaplanmasına bağlı kas ağrısı da yaşanabilmektedir.

  Kas iltihaplanması genelde romatizma hastalıklarında görülür. Bu tip hastalıklara bağlı kas ağrıları genelde çocuklarda görülmektedir. Ayrıca diğer bir kas ağrısı sebebi de çalışmakta olan kasın kansız kalması ile oluşur. Genelde damar sertliği olan kişilerde bu tür kas ağrılarına rastlanılır. Bacaklarda meydana gelen bu tip kas ağrıları yürüme zorluğuna sebep olur ve kişi topallayarak yürümeye başlar.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Kas ağrılarının en büyük sebebi kası ve bedeni yoran hareketlerdir. Yoran kaslar zamanla yıpranır, ve eğer müdahale edilmezse ciddi rahatsızlıklara yol açar.
+ Yorum Gönder


kas ağrısı hakkında bilgi