+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Fizik Tedavi Araçları Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fizik Tedavi Araçları Nedir
  Fizik tedavi araçları nedir kısaca

  Arkadaşlar lütfen bana fizik tedavi araçlarından bir kaç tanesini yazar mısınız?
 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Fizik Tedavi Araçları Hakkında Bilgi

  Hot Pack tedavisi

  İçine silikat jeli doldurulmuş plastik yada su sızdırmaz kumaş torbalardır. Kronik burkulma ve yaralanmalarda, kırık, siyatalji, nevralji, kronik selülit ve romatizmal hastalıklarda kullanımaktadır.

  Cold- Pack tedavisi

  Soğuk tedavisi, sportif sakatlıkların tedavisinde kullanılan ana tedavi yöntemlerinden biridir. Soğuk tedavisi yaralanmadan sonraki ilk 48-72 saat içinde yapılmalıdır. Soğuk uygulama ile yaralanan bölgede kan akımı azalır. Dolayısıyla kanama azalır. Ağrı azalır. Tüm spor yaralanmalarından veya sakatlanmalarından sonra şişlik ve kanamaya ait işaretler kaybolana kadar soğuk tedavisi yapılmalıdır.

  Tens ( Transkutan Elektrik Sinir Stimulasyonu )

  TENS, alçak frekans ve yüksek akımla (acıtacak dereceden hafif, fakat elektrod altlarında kasların hareketi görüecek şekilde) kullanıldığında, beyindeki vucüt ağrı kontrol sistemini harekete geçirir. Endorphine gibi vucüdun ağrı hafifletici ve vucüttaki kan dolaşımını arttırıcı maddelerin üretimi artar.

  Ultrason

  Yüksek frekanslı ses dalgaları üreten cihazlardır. Ses dalgaları derin dokularda ısı artışı sağlar, bu yolla o bölgedeki damarlarda genişleme, dolayısıyla beslenme ve iyileşmeyi hızlandırır.

  Fluidoterapi

  Özel termostatik bir kap içerisinde ısıtılmış katı partiküllerin sıcak hava ile birlikte hastaya uygulanmasıdır. El ve ayak eklemleri için uygundur.

  İnfraruj Işınlar (IR)

  Işınlama ve ışık enerjisinin, deride ısı enerjisine dönüşmesi ile etki elde edilmektedir. Kas spazmının çözülmesinde, organize olmuş apselerin yumuşatılmasında kullanılır.

  Traksiyon

  Özel bir alet yadımıyla omurları birbirinden uzaklaştırma yöntemidir. Ayrıca traksiyonlar, bel kaslarının kasılmalarına bağlı olarak oluşan bel ağrıları da düzeltilebilmektedir.

  Parafin Banyosu

  Katı parafin ile sıvı mineral yağın karıştırılması ile elde edilen karışım, termostatik kaplarda ısıtılarak ellere ve ayaklara uygulanır.

  Biofeedback

  Biofeedback, kas aktivasyonunun istemli kontrolünün sağlanması amacıyla kullanılan değerli bir araçtır. Hastaların kasından gelen myoelektrik sinyalleri büyüterek görsel ve işitsel sinyaller oluşturur ve bunları anlaşılabilir bir yapıya dönüştürür. Bu sayede zayıflayan kasları eğitmek, hiperaktif kasları gevşetmek mümkün olmaktadır. EG biofeedback immobilizasyon, eklem cerrahisi ve kontraktür nedeniyle oluşmuş kas zayfılıklarını gidermek amacıyla kullanılmaktadır.

  Magnetoterapi

  Magnetoterapi, vücudun savunma sistemini güçlendiren, hücre yıkımını yavaşlatan, hücre yenilenmesini hızlandıran ve bu sayede vücudun kendi kendini iyileştirmesini sağlayan girişimsel olmayan bir tedavi yöntemi ve bir yaşama biçimidir. Tedavide oldukça geniş bir uygulama alanı olması, kolay uygulanabilirliği, doğal bir metod oluşu ve yan etkisi olmaması, magnetoterapiyi oldukça önemli kılmaktadır.

  Egzersiz

  Sağlıklı bir bünye ve sağlığınızı koruyarak kilo vermek için egzersiz yapmalısınız. Romatem Sağlıklı Zayıflama ve Egzersiz Ünitesi’nde fizyoterapistlerimizin gözetiminde, diyetisyenlerimizin verdiği programa paralel kişiye özel kareketliklik programı oluşturulmaktadır.

+ Yorum Gönder