+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Fizik Tedavi Forumunda Fizik Tedavide Omuz Hareketleri Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fizik Tedavide Omuz Hareketleri Nedir
  Fizik tedavide omuz hareketleri nedir resimli

  Hemen bana omuz hareketleri ile ilgili bir kaç resim gönderir misiniz? 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Fizik Tedavide Omuz Hareketleri Hakkında Bilgi

  Sadece yaşlılarda değil, genç ve orta yaşlı kişilerde de en sık gördüğümüz şikayetlerden biri omuz ağrısıdır. Omuz ağrıları düşme, çarpma, çekme, asılı kalma gibi kollara yönelik bir darbe veya kaza sonucu oluşabileceği gibi kendiliğinden ve yavaş yavaş da başlayabilir. Bu durumda hastanın bir sağlık kuruluşuna başvurmakta gecikme ihtimali daha fazladır. İşte omuz ağrılarında en kritik sorun da budur. Tedavi edilmeyen omuz ağrıları sinsi bir şekilde ilerleyerek omuz hareketlerinin kısıtlanmasına, hatta donuk omuz denen ve hayatı ciddi biçimde kısıtlayan bir duruma yol açabilir.

  Omuz ağrısı olan hastalar özellikle giyinip soyunurken ağrı ve kısıtlılık hissederler. Üst raflardan bir şey alırken, askıya bir şey asarken, ceket giyerken veya kadınlarda sutyen kopçası bağlarken zorluk çekmek ve ağrı hissetmek tipiktir. Omuz ağrısı olan kişiler eğer istirahat halindeyken veya geceleri yatarken de ağrı duymaya başlamışlarsa bunu olumsuz bir sinyal olarak değerlendirmek gerekir. İleri durumlarda ağrıyan omuz üzerine yatamamak veya gece ağrıyla uyanmak sık görülen tatsız belirtilerdir.

  Omuz ağrısının en sık görülen nedenleri arasında kasları kemiklere bağlayan ve kol hareketi sırasında kemik altında kayma hareketi yapan kas kirişlerinin sıkışması ve iltihaplanması (tendinit), eklem hareketlerini kolaylaştıran bazı zarların su toplaması (bursit) ve bir düşme ya da çarpmanın olduğu durumlarda bu kirişlerin yırtılması sayılabilir. Ayrıca omuz eklemini çevreleyen kapsül de iltihaplanabilir.
  Omuz ağrısına neden olan sorun nadiren kemiklerle ilgilidir. Diz ve kalça ekleminde sık görülen kireçlenme de omuzda az görülür. Yani sorun genellikle kemik ve eklemle değil, kas ve yumuşak dokularla ilgilidir.

  Bu nedenle omuz ağrılarının tedavisinde fizik tedavi ve egzersiz her zaman birinci seçenektir. Ortopedik müdahaleler ve ameliyat ancak ciddi tendon yırtıklarında, kemik kırıklarında veya fizik tedaviyle iyileşmeyen vakalarda düşünülmelidir.

  Omuz ağrıları bizim fizik tedaviyle en hızlı sonuç aldığımız ve en başarılı olduğumuz hastalıklar arasındadır. Tedaviyi zorlaştırmamak için geç kalmamak ve egzersiz yapmaktan kaçınmamak gerektiğini unutmamak kaydıyla.

+ Yorum Gönder