+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda hiperaktivite dikkat eksiliği kardeş ilişkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  hiperaktivite dikkat eksiliği kardeş ilişkisi
  7yaşında oğlum var hiperaktivite ve dikkat eksikliği var tedavigörüyor ikinci çocuğu istiyoruz sizce doğru kararmı 2. Mine
  Devamlı Üye

  Çocuklarda dikkat eksikliği, genetik mi?
  Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Himmet Karazeybek, çocuklarda önemli bir hastalık olan hiperaktivitenin (dikkat eksikliği), genetik veya çevresel etkenlerden kaynaklanabileceğini söyledi. Prof. Dr. Himmet Karazeybek, dikkat eksikliğinin çocuklarda, öğrenme bozukluğu ve zeka geriliğine yol açabileceğine işaret ederek, halk arasında “yaramaz çocuklar zeki olur” şeklindeki düşüncesinin gerçeği yansıtmadığını, çocukların doğası gereği yaramaz olduklarını ifade etti.

  Anne ve babaların çocuk sahibi olmadan önce, çocuğa tahammül edip, edemeyeceklerine karar vermeleri gerektiğini anlatan Prof. Dr. Karazeybek, şöyle konuştu: “Erkek çocukların, kızlara göre daha fazla hiperaktif olduğu, yaşlarına uyumlu davranışlarıyla ortaya çıkmaktadır. Hiperaktif çocuklarda zeka sorunu vardır. Bazı hiperaktifler, normal zeka düzeyinde olmasına karşın, bazıları anormaldir. Çocuklarda önemli bir hastalık olan hiperaktivite genetik veya çevresel etkenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle, hiperaktif çocukların özel eğitim almaları gerekmektedir. Ancak, bu çocuklar enerjik, yaratıcı, sıcak kanlı, cana yakın, kolay ilişki kurabilen, hoşgörülü ve esprili olabilmektedir. Çocukların bu yönlerinin ön plana çıkartılıp, geliştirilmesi halinde ileride önemli birer birey olabilmeleri mümkündür. Bu nedenle anne-babaların hiperaktif çocuk eğitimine önem vermeleri gerekmektedir.”

  HRÜ, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Karazeybek, hiperaktif çocuklarda davranış bozukluklarının, eğitimle kısmen düzeltilebileceğine işaret ederek, çocukların aileleriyle psikiyatri kliniklerinde takibe alınmaları ve bu konuda deneyimli, uzman öğretmenler kontrolünde farklı okullarda öğrenim görmelerinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

  Karazeybek, ayrıca, Albert Einstein, Galileo, Mozart, Leonardo da Vinci, Tom Cruise, Walt Disney, John Lennon, “Magic” Johnson, Alexander Graham Bell, Jules Verne, Sylvester Stallone, Thomas Edison, Agatha Christie, Whoopi Goldberg, Robin Williams, Louis Pasteur, Beethoven, Carl Lewis gibi pek çok bilim, sanat ve spor adamının da çocukluk ve okul dönemlerinde problemli olduğunun unutulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
+ Yorum Gönder