+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda naim süleymanoğlu kompozisyon maddeleriye Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  naim süleymanoğlu kompozisyon maddeleriye
  naim süleymanoğlu kompozisyon başarısının nedenleri maddeleyerek yani yazının içine: 2. Mine
  Devamlı Üye

  naim süleymanoğlu kompozisyon maddeleriye


  CEP HERKÜLÜ NAİM SÜLEYMANOĞLU

  20 Eylül 1988 - Naim Süleymanoğlu, Seul Olimpiyat Oyunlarında halter dalında 6 dünya rekoru kırdı.

  Naim’i hatırlayalım:


  Doğum tarihi 23 Ocak 1967 (1967-01-23) (43 yaşında)
  Doğum yeri Mestanlı

  Lakabı, yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü’dür.

  Haltere 1977’de, henüz 9 yaşındayken başladı. 15 yaşında Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kez dünya rekoru kırmıştır.1984 yılında (16 yaşındayken), silkmede ağırlığının 3 katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

  1983 - 1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın da Sovyet’lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükümeti’nin Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Shalamanov olarak biliniyordu.

  Bulgaristan’daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabaklara katılmak için 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

  1988’de Avrupa Halter Şampiyonası’na Türkiye adına katıldı ve üç altın madalya kazandı. Bunun yanında 60 kg’de koparmada 200 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.


  1988 Seul Olimpiyatları’na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan’a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 9 dünya 6 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye’ye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

  1992 Barcelona Olimpiyatları’nda rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladı ve altın madalyayı çok rahat kazandı. Aynı yıl Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

  1993 Dünya Şampiyonasında ise 3 altın madalya kazanırken 2 de dünya rekoru kırdı. 1994’te Bulgaristan’da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası’nda sadece üç kaldırış yaparak üç dünya rekoru kırdı.

  İstanbul’da yapılan Dünya Halter Şampiyonası’nda ilk kez Türk Seyircisi önüne çıktı. Sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırarak üç altın madalya kazandı. 1995 Avrupa halter şampiyonasında yine sakat olmasına rağmen 1 altın, 2 gümüş kazanarak Türkiye’nin takım halinde birinci olmasında önemli katkı sağladı. Çin’de yapılan dünya şampiyonasında sakatlığı devam ediyordu ve 3 altın madalya kazandı.

  1996 Atlanta Olimpiyatları’nda 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanarak tarihe geçti.

  2000 Sidney Olimpiyatları’nda ise artık 33 yaşında olması ve sakatlığı nedeniyle 3 kaldırışta sıfır çekerek başarı gösteremedi.

  Naim Süleymanoğlu, Uluslararası Halter Federasyonu’nun Aralık 2000’de Atina’da toplanan kongresinde asbaşkanlığa seçildi.

  Naim Süleymanoğlu 2004 yerel seçiminde MHP’den Büyüçekmece’nin Kıraç Beldesi belediye başkanlğına, 2007 Milletvekili seçimlerine MHP İstanbul adayı olmuştur. Ancak ikisinde de seçilememiştir.

  Ve bugün

  Kötü arkadaşlarının etkisiyle kendisine hiç de yakışmayacak bir hayat tarzını sürdürdüğü, alkol yüzünden ciğerlerinden rahatsız olduğu, meyhanelerde sabahladığı haberleri milletimizi derinden üzmekteidr. Genç yaşına rağmen aşırı yıprandığı da gözlenmektedir.

  Bir an önce kötü alışkanlıkları terketmesi ve onu görmek istediğimiz yere gelmesi dileğimizle sağlıklar temenni ediyoruz.

  Ekrem Şama
+ Yorum Gönder


naim süleymanoğlu başarısının nedenleri