+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi (spikerlik kursu) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi (spikerlik kursu)
  Spiker, radyo ve televizyon yayınlarını dinleyici ve seyircilere sunan, yazılı metinleri okuyan görevlidir. Bu kelimenin aslı “speaker” olup ingilizcedir. Yerine göre anonsör, yorumcu ve takdimci de denir. Spikerler haber bültenlerini, reklam spotlarını, tanıtma ve yorum metinlerini karşılarındaki promter adı verilen cihazdan veya ellerindeki notlardan seyirciye dinleyiciye okurlar. Aynı zamanda radyo ve televizyonların düzenledikleri yarışma, oyun ve benzeri eğlence programlarını da takdim eder ve yönetirler. Radyo ve televizyon kurumları da dinleyici ve seyircilerin bir spor müsabakasını, bir töreni daha iyi izleyebilmeleri için takdimci spikerlerden yaralanırlar. Esasında sunuculuk bu durumda devreye girmektedir. Yani sunucular bahsi geçen programları takdim eden, sunan kişilerdir. Belli bir metne bağlı kalmadan programın gidişatına göre sunumlarını gerçekleştirirler.

  Spikerliğin ve sunuculuğun ayrıldığı noktalar eğitim sürecinde başlar. Spiker ve sunucuların programlarda yaşadığı aksaklıklar benzerlik gösterse de sunucuların duruma müdahale etme şekilleri farklılık gösterebilir. Spiker ve sunucuların aldığı ortak eğitim konu başlıkları sıralanırsa;


  Diksiyon, Artikülasyon, Ses-Nefes, Heyacan Kontrolü, Kameralar Arası Geçişlerde Senkronizasyon, Prompter Kullanma – Canli Yayın Tecrübesi, Haber Yazma, Habere Çıkma, Dış Röportajını Yapma, Sunum – Genel Radyo Teknikleri olarak sıralanabilir.
  Farklılıklardan en büyüğü, sunucuların etkili konuşma eğitimi almasıyla ilgilidir. Spikerlikte genelde, -özellikle haber spikerliğinde- jest ve mimikler, hitabet şekli, kısaca üslup diksiyondan geri plandadır. Ana haber spikerleri bu nedenden ötürü benzerlik göstermektedirler. Sundukları haberlere kendi yorumlarını eklemezler. Sunuculukta ise hitabet ve etkili konuşma ön planda yer alır. Sunucular programı yöneten kişiler oldukları için, konukları ve seyircileri ayakta tutmak, programı devam ettirmekle yükümlüdürler. Sunucuların bu yetenekleri zamanla ve dikkatli bir eğitimle geliştirilebilir.

  Bu nedenle Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezinde sunuculuk konusunda aşağıdaki konu başlıkları da programlara dahil edilmektedir. 2. Mine
  Devamlı Üye

  Hakan Öztürk Medya Eğitim Merkezi (spikerlik kursu)

  ilgili video


+ Yorum Gönder