+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda turbo devreye girmiyor turbo neden çalışmaz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  turbo devreye girmiyor turbo neden çalışmaz
  turbo neden çalışmaz 2. Mine
  Devamlı Üye

  turbo devreye girmiyor turbo neden çalışmaz

  tamirciye göstermelisiniz konuyla ilgili bilgiler

  Turbo Nedir-Nasıl Çalışır?
  Araç motorları atmosferdeki basınçla çalışır. Yani, dışarıdaki hava alınarak motora verilir ve yanma odasında yakıtla karıştırılarak yanma sağlanır. Bu durumda, yanma verimliliği bakımından belli bir hava yakıt oranı gözetildiğinden hacmi arttırmadan daha fazla güç elde etmek için basınçlı hava verilir. Bu sayede, yanma odasına normalden daha çok hava ve buna bağlı olarak daha fazla yakıt verilir. Turbonun basıncına göre alınan güç de artar. Düşük turbo basıncı daha yumuşak bir kullanım sağlar ve motorun parçalarını daha az yorar. Yüksek turbo basıncıyla çalışan motorların genel olarak daha sağlam yapılması gerekir. Turbo motorlar genelde aynı güçteki daha yüksek hacimli motorlara göre daha az yakıt tüketir ve tork değerleri de daha iyidir. Ayrıca atmosferik emmeli motorlara göre torku daha düşük devirlerden itibaren sunarlar.

  Bu nedenle turbo motorların çok yüksek devir çevirmelerine gerek yoktur zaten oldukça düşük devirlerde en yüksek gücü kullanabilirler.

  Bu devir araç tiplerine ve kulanım amaçlarına göre farklılıklar göstersede genelde 3000 dev/dk civarıdır, motor eğer bu devire ulaşmamış ise turbo aktif hale geçmez.

  Turbo sistemler yağlamalarını motordan yapar. Turbonun çalışması sırasında türbo Salyangozu çok yüksek ısılara çıkar. yağda bu olaya doğru orantılı olarak ısınacaktır. Isınan yağ özelliğini kaybetmeye başlar. Bunu engellemek için yağ soğutucu Oil İntercooler kullanmak gereklidir. Turbo motorların yağları da farklıdır.

  Motoru stop ettiğinizde motor yağlamayı keser ancak daha önce aktif halde bulunan Turbonun içindeki türbin bir süre daha yağlama yapmadan dönmeye devam eder ve yağsız dönen türbin aşırı ısıdan ötürü sorun çıkarabilir. Bunu engellemek için turbo sistemli araçlarda motor stop edilmeden önce rölantide 1dk kadar çalışmasında fayda vardır

  Turbo araçlardan gelen ıslık sesi gibi ses bir çok sürücünün hoşuna gider. Bunun nedeni ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde borularda kalan hava turbo salyangozunun içine geri dönmek ister ve dönen türbin ile oluşan ters basınç ile karşılaşır ve bunun sonucunda türbine ters baskı uygular. Bu da turbo da bazı sorunlara yol açabilir bunu önlemek amacı ile “Dump Valve” adı verilen aparat kullanılır bu aparat ayak gazdan çekildiği anda borularda kalan ters basıncı tahliye eder, tahliye esnasında da ıslık sesine benzer ses çıkartır.
+ Yorum Gönder


turbo neden devreye girmez,  turbo devreye girmiyor,  turbo arada devreye girmiyor,  turbolu araba turbo neden devreye girmez,  transit turbo çalışmıyor neden,  turbo devreye girmeme sebepleri