+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Embriyonun tutunamama nedeni nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Embriyonun tutunamama nedeni nedir?
  embiryonun tutunamama nedeni nedir? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Maya Tüp Bebek ve Kadın Hastalıkları Embriyo tutunamama

  Son yıllarda bilimsel araştırmalar rahim içerisine tutunma olasılığı en yüksek embriyo seçimini belirleyecek yöntemler üzerinde yoğunlaşmış durumdadır. Bu yöntemlerden biri de embriyoların içinde büyüdüğü kültür sıvılarında HLA-G antijeni bulunup bulunmadığının araştırılmasıdır.

  Bağışıklık sistemi, insan vücudunun hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan karmaşık bir sistemdir. Bağışıklık sistemi proteinleri tanıdık veya yabancı olarak gruplayarak, yabancı olarak grupladığı proteinlere karşı savaş açar. Zaten vücutta bulunan ya da vücuda sonradan eklenen hücrelerin (örneğin döllenmiş yumurta; embriyo) tanıdık veya yabancı olarak algılanması, hücre yüzeyinde bulunan antijen olarak adlandırılan proteinler sayesinde gerçekleşir. Bu antijenlere karşı vücuttaki lökositler (beyaz küreler) antikor adı verilen karmaşık bileşikler üretir. Bağışıklık sistemin çalışmasının en güzel ve en basit örneğine bakılacak olursa, mikroplar vücudumuza girdiğinde vücutta onlara karşı antikorların oluşması ve mikropları öldürebilmek bir dizi reaksiyon başlatılmasıdır. İleride aynı mikroplarla tekrar karşılaşıldığında bu antikorlar yeniden hastalanmamızı önler. Benzer şekilde, gebeliğin oluşamamasına, oluşan gebeliklerin kayıplarına, infertiliteye ve tüp bebek uygulamalarında verilen embriyoların tutunamamasına yol açan immünolojik etkenlerin bulunduğu bilinmektedir.

  Embriyo aslında anne vücudu için farklı özellikler taşımaktadır ve annenin bağışıklık sistemi tarafından yabancı bir oluşum gibi tanınarak reddedilmesi, dolayısıyla gebelik gelişmemesi gerekir. Ancak doğa kadın vücudunda o kadar mükemmel bir mekanizma geliştirmiştir ki; gebelik olduğunda vücudun genel savunma sistemi dışında farklı bir mekanizma devreye girerek gebeliğin devamını sağlamaktadır. İşte embriyodan salgılanarak annenin bebeği reddetmesini engelleyen, HLA–G ( Human Lökosit Antijen G) adı verilen bir moleküldür.

  HLA-G, embriyo tarafından salgılanan bir antijendir. Protein yapısında olan bu antijenin, gebelik oluştuktan sonra embriyoyu annenin bağışıklık sisteminden koruduğu ve anne ile bağlantıyı sağlayan plasenta hücreleri (eş) tarafından salgılandığı bilinmektedir. Oluşan embriyolardan salgılanan bu molekül embriyoların içerisinde geliştiği kültür sıvısına geçmektedir. Yeni geliştirilen teknikler sayesinde, bu sıvıda yaptığımız test ile HLA-G’nin varlığı tespit edilebilmektedir. Böylece hangi embriyonun implantasyon (tutunma) kabiliyeti daha fazla ise analiz edilen protein düzeyi üzerinden saptanıp anne adayına transfer edilmesi sağlanıp, gebelik şansı arttırılabilmektedir.

  Bu antijeni salgılayan embriyolarla, salgılamayan embriyoların transfer edilmesinden elde edilen gebelik sonuçlarına yönelik çeşitli çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmaların çoğunluğunda elde edilen sonuçlar, HLA – G salgılayan embriyoların, annenin rahim duvarına tutunma şansının ve devam eden gebelik oranının daha yüksek olduğu yönündedir.
 3. Ziyaretçi
  embiryo tutunamıyor. rahim duvarından parça alınıp yapılan testin adı nedir?
 4. Fatma
  Administrator
  embiryo tutunamıyor. rahim duvarından parça alınıp yapılan testin adı nedir?
  Serviks Biyopsisi: Servikal biyopsi olarak da bilinen bu işlemde rahim ağzından parça çıkarılmaktadır. Servikal biyopsiler daha çok “kolposkopi” adı verilen büyüteç altında serviksin (rahim ağzının) asidik bir takım solusyonlarla temasından sonra beyazlaşan kısımlardan yapılmaktadır.

 5. Ziyaretçi
  bende normal hamile kaliyorum fakat 15 gun icinde geri dusuk yapiyorum neden peki doktora gidiyorum bisey soylemiyolar

 6. Fatma
  Administrator
  bende normal hamile kaliyorum fakat 15 gun icinde geri dusuk yapiyorum neden peki doktora gidiyorum bisey soylemiyolar
  Geçmiş olsun. Doktorun size sebebini ve tedavi ile ilgili bir bilgi vermesi gerekiyor. Ne demek bişey söylemiyorlar. Farklı bir hastaneye ve doktora gitmenizi öneririm.

 7. Ziyaretçi
  Yumurta tembelligim var ve iki yumrtam var rahimde bir senedir ugrasiyorum hamile kalamiyrm doktora gttm tedaviler oldm bi problem yok ne yapmam gerekoo hamile kalmam icin vitamin vs takviyeler varmidir

 8. Ziyaretçi
  Mide bulantısı war 2 aylık ewliyim hamile olabilir miyim acaba

 9. Fatma
  Administrator
  Yumurta tembelligim var ve iki yumrtam var rahimde bir senedir ugrasiyorum hamile kalamiyrm doktora gttm tedaviler oldm bi problem yok ne yapmam gerekoo hamile kalmam icin vitamin vs takviyeler varmidir
  Geçmiş olsun doktorunuzun verdiği tedaviyi ve ilaçları kullanmayı ihmal etmeyin. Size önerebileceğim siyah havyardır. Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı havyarın üstüne 1-2 damla limon damlatıp su ile yutmanız. Çevremde yumurta tembeliği olup bunu kullanıp hamile kalanlar oldu.


  siyah havyar.jpg

 10. Ziyaretçi
  Ben 1 yıllık evliyim hamile kalamiyrm her ay adetim 2 hafta gecio. Hormonlarimda temiz Acaba neden hamile kalamyrm

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


bebek rahime neden tutunamaz,  bebek neden tutunamaz,  rahimde bebeğin tutunamaması,  embriyo neden rahime tutunamaz,  embriyo tutunamama nedenleri,  bebek rahimde neden tutunamaz