+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda yangın ile ilgili hikaye masal Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  yangın ile ilgili hikaye masal
  yangın ile ilgili hikaye ve masal 2. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Aydede Ve Yangın Çıkaran Volkan


  Aydede Ve Yangın Çıkaran Volkan Çocuk Hikayesi
  Akşam olmasına rağmen hava hala sıcak sayılırdı. Aydede her akşam olduğu gibi gökyüzünde geziyordu. Ve yeryüzündeki çocukları kontrol ediyordu.


  Bu akşam keyfi yerindeydi. Çünkü çocuklar da keyifliydi. Kimisi hala dışarıda oynuyordu. Kimisi yorgunluktan çoktan uyumuş kimisi de yemeklerini yiyiyordu.
  Aydede ıslık çalarak gökyüzünde süzülmeye devam etti. Tam o sırada denizin kenarındaki bir kulübeden yükselen dumanı ve parlayan ateşi gördü. Ardından üç dört çocuk kulübeden dışarı fırlayıp bağırmaya başladılar. Kulübenin arkası ormandı ve tepeye doğru evler vardı. Aydede hızla aşağıya doğru süzüldü ve çocukların yanında durdu."Ne oldu çocuklar" dediğinde bütün çocuklar ancak fark ettiler Aydedeyi. Hepsi bir ağızdan "Aydede Aydede içeride Volkan kaldı" diye bağırdılar ve ağlamaya başladılar.
  Aydede oldukça küçük olan kulübeye doğru yaklaştı. Çatısından ve kapısından dumanlar çıkıyordu. Aydede bir bezi denizde ıslatarak yüzüne sardı ve kapıdan içeri girdi. İçeride göz gözü görmüyordu. Sadece oraya buraya koşuşturan bir gölge gördü. Bütün duvarlar ve tavan dumandan kapkara is olmuştu.
  Aydede gölgeye yaklaşıp yakaladı "Hey ne yapıyorsun bakalım" dedi. Çocuk arkasını dönüp Aydedeyi görünce "Aydede nefes alamıyorum şu ateşi söndürmem lazım" dedi ve bayıldı.
  Aydede çocuğu dışarı çıkardığında bütün çocuklar "Volkan'a ne oldu" diye bağırıştılar. Aydede cevap vermeden içeri girdi ve dumanı çıkaran ateşin yanına elinde su dolu bir kovayla yaklaştı. Kovadaki suyu ateşin üstüne boşalttı. Daha çok duman çıktı. Sonra bir kova daha ve bir kova daha boşalttı. Ateş sönmüş Aydede dışarı çıkmıştı.
  "Ateş söndü çocuklar korkmanıza gerek yok" dedi. Volkan'da kendine gelmiş tüm çocuklarla birlikte ayakta Aydedeye bakıyordu. Çocuklar birden gülmeye başladılar. Aydede şaşırmıştı "Sizi yaramazlar sizi" dedi "hem kulübeyi yaktınız hem de eğleniyor musunuz?"
  Çocuklar gülmeye devam ederken Volkan "Aydede sana gülüyoruz. Çünkü simsiyah olmuşsun" dedi.
  Aydede cebinden bir ayna çıkarıp yüzüne baktı ve kendisi de gülmeye başladı. Gerçekten de dumanın çıkardığı isten simsiyah olmuştu.
  "Asıl sen kendine bak" dedi Volkan'a "sen benden de kara görünüyorsun"
  Sonra Volkan'ı da alıp denize girdiler ve tüm kirlerini yıkadılar. Hiç üşümediler çünkü hem su hem de hava hala sıcaktı. Sonra sahilde kumların üzerine oturdular.
  "Eeee anlatın bakalım bu iş nasıl oldu böyle" dedi Aydede.
  Burcu "Aydede Volkan abim hep böyledir. Kibritle çakmakla oynamayı mum yakmayı sever" dedi.
  Sonra Alaz aldı sözü "Evet hep ateşle oynuyor o mum yakmıştı ve biz de sohbet edip oyun oynuyorduk" dedi.
  Deniz atıldı "Biz sohbet ederken mum devrilmiş ve yatağı yakmış. Ateşi fark ettiğimizde içerisi birdenbire duman olmuştu"
  Sonra Eren devam etti "Ateş büyüyünce biz de hemen kaçtık" dedi.
  Volkan utanmış gibi başını öne eğmiş sadece dinliyordu.
  Aydede "Eeee Volkan sen ne diyorsun bu anlatılanlara" diye sordu.
  Volkan sessizce "Ben mumların yanmasını seviyorum. Oyun kulübemiz o zaman daha güzel görünüyor"dedi ve devam etti "ama çok dikkat ettiğim için bir şey olmaz diye düşündüm"dedi.
  Aydede "Ama Volkan olur mu hiç" dedi "Çocukların kibritle çakmakla mumla oynamaları doğru değildir sen bunu bilmiyor musun" dedi ve devam etti "Ancak büyüklerin yanındayken ve onlardan izin alarak mum yakabilirsiniz. O da hemen işiniz bitince söndürmek üzere. Şimdi bize bir daha ateşle oynamayacağına dair söz vereceksin" dedi.
  Volkan herkese söz verdi "Bir daha ateşle oynamayacağıma söz veriyorum. Bu oyun kulübesini çok zor yapmıştık. Şimdi ne yapacağız" dedi.
  Aydede "Haydi bakalım çocuklar iş zamanı" dedi ve hepsi birden kulübeyi temizlemeye başladılar.
  Sabaha doğru külübe eskisi gibi tertemiz olmuştu.
  Volkan bir daha hiç ateşle oynamadı ve tüm çocuklar o kulübede çok güzel oyunlar oynamaya devam ettiler.
 3. Gizli @ yara
  Özel Üye
  AĞACIM YANDI, HAYALLERİM YANDI
  Gecenin bir yarısında “Uyanın yangın var! Orman yanıyor…” diye bağıran komşularımızın sesiyle uyandım. Hemen yataktan fırladım. Annemi babamı kaldırmak istemedim. Onlar kalkmış, dışarıya bile çıkmışlardı.
  Ben de sokağa fırladım. İnsanların yüzündeki acı beni korkutmuştu. Canım acıyordu. Afallanmıştım. Bir köşede büzüşmüş ağlıyordum. İçinde oyun oynadığım ormanım yanıyordu. İçlerinde benim de ağacım vardı. Her gün su verdiğim, dikenlerden temizlediğim arkadaşım. Dert ortağım. Anılarımı paylaştığım dostum. “Acaba o da mı yanıyor?” diye düşündükçe daha çok üzülüyordum. Acım daha da büyüyordu. Meşem yanıyor. Ben çaresiz, olanları seyrediyordum.
  Bir an omuzumda güçlü bir el hissettim. “Kendine gel!” diye bağırıyordu. Bu el tanıdıktı. Başıma dökülen suyun etkisiyle ablamı tanıdım. Ağacımın yandığını düşünmek beni çok etkilemişti. Kendimi kaybetmiştim. Birkaç dakika sonra ancak kendime gelebildim.
  Etrafa baktım. Kimsecikler yoktu. Ablama nereye gittiklerini sordum. Ablam, yangını söndürmeye gittiklerini söyledi. Ben duramazdım. Yangın yerine gitmeliydim. Ablama ne yapabileceğini sordum. Bana çapayı alıp gitmemi söyledi. Çapayı alarak yangın yerine vardım. Herkes oradaydı. Orman görevlileri, kasabanın itfaiyesi, köylüler karınca gibi çalışıyorlardı.
  Ben de çapamla otları temizlemeye başladım.Sabahın ilk ışıkları ile yangını söndürdük. Meşem yanmıştı.
  Çok üzülmüştüm. Koşarak eve geldim. Odama çekildim. Uyumaya çalışıyordum.
  Uyandığımda güneş batmak üzereydi. Babam yangına aşırı sıcakların neden olduğunu söyledi.
  Ormanın yanmayan bölgesine gittim. Oradaki meşelerin palamutlarını topladım. Ağacımın bulunduğu yerin etrafına diktim.
  Her gün yanlarına gittim. Su verdim. Yabancı otlardan temizledim. Aradan bir yıl geçti. On yedi tanesi yeşermişti. Çok sevindim. Kendime söz verdim. “Daha çok fidan dikeceğim. Onları sevgiyle büyüteceğim.”
+ Yorum Gönder


yangın ile ilgili hikayeler,  yangınla ilgili hikaye,  yangın ile ilgili hikaye,  müzede yangın konulu hikaye,  orman yangını ile ilgili hikayeler,  orman yangını hikayeleri