+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda horon kıyafetleri nelerdir isimleri? hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  horon kıyafetleri nelerdir isimleri? hakkında bilgi
  horon kıyafetlerinin isimleri ama tam adı 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  1.sadece erkeklerin oynadıkları biraz daha hırçın, sadece kadınların oynadıkları ise daha yumuşakçadır, ve fakat horon kadınlı erkekli de oynanır..
  camilo | 29.12.2000 23:50 ~ 23:55
  2.yerel düğünlerin bir özelliği olan kaynaştırma kavramı gereği asla horonda 2 kız ya da 2 erkek yanyana oynamaz, biri horon halkasına dahil olacaksa o ikisinin arasına kaynar ki birbirlerini sevsinler, evlensinler, türkler çoğalsın.
  carno | 07.06.2001 16:26
  3.horon kelimesinin etimiyolojisi hakkında üzerinde uzlaşıya varılmış ortak bir kanaat bulunmamaktadır. ansikloedilerde hellence dans anlamına gelen "khoros" tan geldiği ifadesi yer alir. bir başka teoride trabzon'da hasatı yapılmış tarlalarda, mısır saplarının kışın hayvanlara yem yapılmak için harmanlanmasıyla oluşan görüntüdür. yanyana duran adamlar görüntüsü veren ve "horom" adı verilen bu mısır demetleri [lazcasi bardi]nin bu oyuna isim babası olduğu düşünülmektedir.
  lecagot | 02.12.2002 19:22
  4.ayni is yerinde çalisan bir ton lazin her kemençe duydugunda, aninda kol kola girerek ettigi dans. bunlarin 3-4 saniye içinde nasil bir araya gelip organize oldugu, tembel tembel masa basi isi yaparken zemini titretecek enerjiyi nasil buldugu, terden sirilsiklam yerlerine döndüklerinde ilk tembelliklerine nasil uyum saglayabildikleri anlasilabilmis degildir..
 3. IŞILAY
  Devamlı Üye
  5.horonlar üç bölümden oluşur:

  1. düz horon bölümü: horon oynanmaya başlarken ağır tempoda oynanır. bundanötürü oyunun bu bölümüne ''ağır horon bölümü'' de denir. oyun halkası saat ibresinin tersi yönünde döner. söylenen türkülere ellerle tempo tutulur. müzik ne kadar yüksek tempolu çalınırsa, oyuncular da o kadar kıvrak ve hareketli olurlar. ritim arttıkça vücut dikleşir, kollar yukarıya kalkar. gelen komutla ''yenlik yenlik'' ''alaşağı'' ya da ''ufak ufak'' diğer oyuncular da uyarılarak doğrudan sert bölüme geçildiği gibi yenlike bölüme de geçilir.

  2. yenlik bölümü: kollar aşağıya iner, dizler kırık ve bel kısmı dizlerin açısında öne doğru eğiktir. kol çıkarmalar ve omuz sallamalar bu bölümde ön plandadır. adımlar geriye, yana ve öne basarak belli alan içinde gezinilir. vücudun yapmış olduğu çalımlar yumuşak ve hafiftir. oyunun ritmi düz horon bölümüne oranla biraz daha hızlıdır. komutçudan gelen ''alaşağa'', ''aloğlum'', ''kimola'', ''taktum'', ''yıkoğlum'' veya ''ıslık'' şeklinde gelen komutla sert bölüme geçilir.

  3. sert bölümü: diğer bölümlere nazaran hareketler daha sert ve canlıdır. omuz sallamalar daha seri, ayaklar yere daha sert basar. oyunun en gösterişli, temposunun oldukça yüksek olduğu ve oyuncuların tüm yeteneklerini ortaya koyduğu bir bölümdür. oyuna devam edilecekse tekrar düz horon bölümüne geçilir.
  xp80 | 16.08.2003 23:47
  6.eylemi "tepmek" olan dans biçimi.
  folklorik de olsa hiçbir dansın fiili tepmek olamaz. horon tepmek kendim de dahil olmak üzere ağız ve al alışkınlığından dolayı yapanların gözüne girsin. horon de "edilir" danstır
  malloryknox | 11.03.2004 13:10
  7.bitmez!!! karadeniz de eger senlikli bir dugun alayinin dagda, bayirda, yaylada horon teptigini gorurseniz, 5 dakka izledikten sonra kacin. zira, bir sure sonra hipnoz etkisi yaratarak, oradan ayrilmazini olanaksiz hale getirir. misal, horon tepen usaklar ve paciler saatlerce, hatta gunlerce ayni melodi esliginde ayni hareketeleri yapar dururlar. demek ki, var bi hipnoz durumu, yoksa buna yurek mi dayanir?!
  callisto | 11.03.2004 13:22
  8.adnan saygun'un piyano için sonatininin 3. ve son bölümü.
  xi an | 05.06.2004 12:45
  9.karadenize almanya taraflarından gelmiş diye düşünüyorum. özellikle nazi döneminde. nedendir bilmem bizim buralarda adamlar horon ederken "yiihaaaaaaheyt heeeeeeyt..achtung! achtung!" diye böğürüyorlar.
  a fragile wreck on a storm of emotions | 30.06.2004 01:40
  10.halay'ın racial enemysidir.
  mengus | 30.06.2004 01:47
  11.trabzon tarafında çocuklar dahil istisnasız herkesin bildiği oyun.
  sui | 14.09.2004 16:58
  12.en hızlısının akçaabatlılar tarafından oynandığı, duyulur duyulmaz omuzlarda ve vücudun çeşitli yerlerinde hareketlenmelerin gözlendiği oyun.
  luis alberto | 14.02.2005 10:42 ~ 10:43
  13.ayni isimde bulunan bir ismail türüt parçasi. askere giden karadenizli bir topragin ugurlanisi sirasinda cadde trafiginin kesilmesi, mesalelerin yakilmasi ve 7 kisiden olusan bir horon ekibinin kurulmasiyla kendimizden geçmemize vesile olan, ayni zamanda çevredeki insanlarinda hayranlikla olayi izlemeleriyle devam etmemize neden olan parçadir.
+ Yorum Gönder


horon kıyafetinin adı nedir,  horon kıyafetleri,  horon kıyafetleri nelerdir,  horon kıyafeti,  horon kıyafetinin adı,  horon kıyafetlerinin özellikleri