+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Yazılı olarak Osmaniyenin yeryüzü şekilleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yazılı olarak Osmaniyenin yeryüzü şekilleri
  Yazılı olarak Osmaniyenin yeryüzü şekilleri

  bulamıorum bulmama yardım cı olurmusunuz 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Yazılı olarak Osmaniyenin yeryüzü şekilleri

  Başlığın diğer anlamları için Düldül (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.

  Düldül Dağı, Osmaniye İli'ne bağlı Düziçi İlçesi'nin kuzeydoğu yönündeki dağın adıdır.Düldül Dağı'nın denizden yüksekliği 2220 metredir.Ayrıca bu dağın kuzeyinde, Berke Barajı yakınlarında Eğri Düldül diye bir dağ daha vardır.

  Efsaneye göre Ali'nin atı Düldül, bu yöreden geçmiş ve ayak izini bırakmıştır. İsmi buradan gelmektedir. Volkanik bir dağ olduğu söylenmektedir. 2000 metreye kadar karaçam ormanı ve maki bitkileri ile kaplıdır.

  Amanos Dağları, Nur Dağları olarak da bilinir (Halk arasındaki diğer adı: Gavur Dağları) Toros Dağları sisteminin en güneyindeki bölümünü olan dağlardır.

  Kuzeyden güneye doğru uzanarak Asi Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü Samandağ deltasında sona erer. Bittiği noktanın karşısında kıyıda ve Suriye sınırındaki gösterişli Keldağ vardır. Sıradağların büyük bir kısmı Hatay'da olup Amik Ovası ile Akdeniz'i birbirinden ayırır. Sıradağların en yüksek noktası Hatay'ın Hassa ilçesindeki Mığır Tepesi(veya Bozdağ)'dir. Bu noktada yükseklik 2262 m'dir.
+ Yorum Gönder


osmaniye nin yeryüzü şekilleri,  osmaniye yer şekilleri,  osmaniye yeryüzü şekilleri,  osmaniyenin yerşekilleri,  dağ ş