+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda ulnar sinir nasıl sıkışır hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  ulnar sinir nasıl sıkışır hakkında bilgi
  9 yıl önce parkta düştüm ve sol dirsek kemiğim un gibi dağıldı turgut özal tıp merkezinde ağır bir ameliyat geçirdim k tipi çift yönlü tel takıldı.ama teller bir süre snra çıktı 9 yıldır çok iyiydim kolumda hiç bir sorun ve eksiklik kalmamıştı yaz tatilinde ağrılarım başladı ve çekilen emg de sol kol dirsek düzeyinde ulnar sinir tuzaklanması teşhisi kondu ve bunun üzerine ulnar sinir ameliyatı geçirdim yanlış yapılması üzerine 3 kez geçirmek zorunda kaldım şimdi son ameliyatımı geçireli 4 hafta oluyor emg çekildi ve hafif düzeyde devenerasyon oluştuğu tespit edildi son ameliyatımdan sonra 3,4 ve 5.parmaklarım oynamamaya başladı hissediyorum ama oynatamıyorum.ameliyatımı olalı 4 hafta oldu ama hala çok şiddetli ağrılarım var kolumu açarken şiddetli bir gerilme oluyor. ve bu yüzden kolum hala açılmadı uzun süredir fizik tedavi alıyorum fakat hiç bir işe yaramıyor her gün ağrılarım dahada artıyor ne yapmalıyım bu yazdıklarım sonucunda bir ameliyata daha gerek kalırmı lütfen çok acil şu anda 16 yaşındayım 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Dirseğinizi bir yere çarptığınızda tüm kolunuza yayılan bir elektriksel akım yada ağrı hissettiğinizde ulnar sinirinizi hissetmiş olursunuz. Ancak zaman zaman ulnar sinirin oluşturduğu bu tablo kalıcı olabildiği gibi ,elin parmaklarını ve el bileğini rahatsız eden bir tablo oluşturabilir.

  Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanır ve dirseği ,el bileğini geçerek sonlanır. Elin küçük parmağı ve yüzük parmağının his duyusundan ,elin parmaklarının hareketinin bir bölümünden sorumludur. Dirseğin iç yanından mevcut olan eliniz ile de hissedebileceğiniz bir tünelden geçer. Dirseğin almış olduğu bir travmadan ulnar sinir etkilenecek olursa (dirsek kırıkları sonrası gibi) sinirde gelişen ödeme bağlı olarak sinir bu tünel içerisinde sıkışır. Bu tabloya kubital tünel sendromu yada ulnar sinir sıkışma sendromu adı verilir.

  Bu durumun uzaması sonrasında sinirin üzerinde yer alan koruyucu myelin tabakası el bileği ve dirseğin hareketleri sonrasında sürtünmeye bağlı olarak aşınabilir. Bu sinir de kalıcı bir hasar oluşma ihtimali demektir. Burada elin kaslarında zayıflama kavanoz açma gibi hareketlerde zorlanma gibi şikayetler ortaya çıkar. Problem dirseği ilgilendiren bir patolojiden kaynaklansa da esas şikayetler sinirin etkili olduğu alan olan elde ve parmaklarda ortaya çıkar. Hem motor hem his duyusu ile ilgili sorunlar yaşanır.


  Dirseğin iç kısmında oluşan gerginlik hissi


  Özellikle geceleri oluşan elin küçük ve yüzük parmağında uyuşma hissi


  Araba kullanma veya telefonla konuşma gibi dirseğin uzun süre katlı pozisyonda kalması sonrasında uyuşmanın oluşması


  Müzikal bir instrumanı kullanırken yada elin parmaklarını ilgilendiren bir iş yapmada güçlük


  Kavrama yada ayıklama işleminde güçsüzlük hissi


  Tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme gibi şikayetler oluşabilir.
  Bunlardan herhangi biri mevcut ise doktorunuza başvurun,erken tanı kolay tedavi seçeneklerini getirecektir.

  Hastalığın tanısı koymada mevcut birçok yöntem mevcuttur. Hastadan alınan bilgi bunların en önemlisidir. Dirsek ile ilgili geçirilmiş bir sorununuz varsa doktorunuz sizden çeşitli röntgenler istiyebilir. Ayrıca elin, elbileğinin kaslarının ve sinirlerinin elektriksel yanıtını görmek üzere EMG istenebilir.


  Dirseğinin üzerine düşenler


  Dirsek hareketi ile ilgili işlerde çalışanlar (sekreterler, şöförler gibi)


  Diabetikler


  Artrit problemi olanlar veya troid problemi olanlar


  Alkolikler risk altında olan kişilerdir.
  Cerrahi olmayan tedavi seçenekleri


  Dirseği olabildiğince düz tutarak sinirin sıkışmasını engellemek,


  Gögüs üzerinde kolların çaprazlaşmasını engellemek,


  Sık telefon görüşmeleri yapıyorsanız dirseği kullanmayacağınız bir sistem oluşturmak (megafonla konuşmak gibi)


  Çalışma masasınızı ayarlayarak dirseğin kırılmış pozisyonda kalmasını engellemek,


  Geceleri kullanacağınız,kolun pozisyonunu ayarlayan ateller,


  Spor esnasında dirseği koruyan dirsekliklerin kullanımı


  Steroid enjeksiyonu (ödemi azaltmak üzere)
  Cerrahi tedavi

  Eğer konservatif tedavi ile kas güçsüzlüğü ortadan kaldırılamıyorsa yada ağrı şikayetleri sürüyorsa ileri tetkikler yapılarak cerrahi tedavi planlanmalıdır. Cerrahi de birçok yöntem mevcuttur, ancak en sık olarak anterior submuscular transpozisyon adı verilen sinirin geçtiği kemik tünelin arkasından önüne alınması olarak tarif edilebilecek işlem uygulanır. Cerrahi tedaviden sonra rehabilitasyon planlanarak elin gücünün tekrar kazanılması sağlanır.
+ Yorum Gönder