+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Nasıl Mimar Olunur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Nasıl Mimar Olunur
  Nasıl Mimar Olunur
  . 2. Mine
  Devamlı Üye

  Nasıl Mimar Olunur? Diploma Yeterli mi?
  Bu soru mimar olma fikrinin düşüncelerime yansıdığı ilk zamanlardan bu yana aklımı tırmalıyordu. Mimarlık eğitimimi daha doğrusu öğrenimimi tamamlamama az bir zaman kaldı (kazayla bir uzatma olmazsa). Hala tam bir cevap bulabilmiş değilim
  Nasıl mimar olunur? Diploma yeterli mi? Her mimarım diyen gerçekten mimar mıdır? Bu soruya kendimce; nasıl bir sporcuya lisans belgesi veriliyor ve sen bu işin kurallarını öğrendin ve biz sana bu resmi lisans belgesini veriyoruz. Haydi kolay gelsin bundan sonrası sana kalmış ancak kendi bilgi ve becerilerin seni bu dalda başalı kılar. Lisansım var diye hava atma, sadece resmi belgeyle iş yapamazsın ancak lafazanlık yaparsın hava atarsın bundan sonra öğrenmiş olduğun kurallarla çeşitli kombinasyonlar oluşturarak başarı elde etmek senin kabiliyetlerine kalmış gibi bir cevap verebiliyorum (kendimce).
  Mimarlık eğitiminin olmadığı zamanlardada mimarlar vardı. Halk veya yönetimler bazı şahışları bu ünvanla adlandırıyor ve o şahıslar da mimarlık gibi asil bir mesleğin sanatkarı olma grurunu eminim taşıyorlardı. Ama diplomaları yoktu üniversite hiç yoktu. Onların ustaları vardı. Ustalarının yanında yetişip nihayetinde mimar oluyorlardı. Ustalarının yaptıklarını geliştiren yeni teknikler ortaya koyan kısaca olduğu yerde saymayıp becerilerini başarılı bir şekilde sergileyenler halklar ve yönetimler tarafından tanınıp ün yapıyorlardı. ONLARIN USTALARI VARDI yani öğrenim değil eğitim görüyorlardı. Bizim de öğretim görevlilerimiz çeşitli akademik seviyelerdeki değerli hocalarımız var. Aradaki fark çok açık öğrenim sürecimizi nasıl eğitime aktarıyoruz. Acemi bir mimar olarak piyasa çıktığımızda tabiki. Hocalarımızdan aldığımız bilgilerle yani mimarlık diplomamızla mimar olabiliyor muyuz? Biz sadece öğreniyoruz doğru ya da yanlış, yeterli ya da yetersiz bazı bilgileri ediniyoruz ve insanlar bize mimar ünvanıyla hitap ediyorlar. Adam okumuş mimar olmuş o bu işi bilir ya da ben mimarım bu işi ben bilirim, gibi durumlar söz konusu.
  Burada herhalde mimar olabilmek için ben mimarım diyebilmek için daha önceden farklı bir forumda yazdıklarım aklıma geliyor. Mimar olduğunu idda eden kişinin mimarlığa bir katkısının olması gerekmez mi? Mimarlığa katkı derken yeni bir mimari akım oluşturmaktan, üst düzeydeki bir buluştan veya damga niteliğnde bir unsurdan söz etmiyorum. Kanaatimce eli yüzü düzgün bakıldığında insanda çeşitli olumlu etkiler meydana getiren yaşanılası mekanlar üretmek te mimarlığa yapılmış bir katkı değil midir? Bunun tam tersi ise berbat sıradan yaşanılmayasıca mekanlar üretmek ise mimarlığa yapılmış bir hakaret değil midir? Yani diploma alan herkes mimarım diyebilir mi ya da önce kendini ispatla bakalım görelim öğrendiklerinle neler yapabiliyorsun. Lafı getirmek istediğim yer cerrah doktor olmadan önceki aşamalarda olduğu gibi mimarlıkta da bir ön aşama olması gerekmez mi? Taman sen piştin artık yürü önün açık olsun denilmesini gerektiren bir uygulama platformu eksikliği söz konusu mu?

  Bu foruma kimlerin ne sıklıkla katıldığını bilemiyorum ancak belki burada bu soruların cevabını hep birlikte bulabiliriz. Tabi burada samimiyet en önemli unsur. Umarım doğru düşüncelere sahip kendini yetiştirmiş büyüklerimiz, hocalarımız da bizlere yardımcı olurlar.

  NASIL MİMAR OLUNUR? DİPLOMA YETERLİ MİDİR?
+ Yorum Gönder


nasıl mimar olunur