+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Buzdolabı ile ilgili hikayeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Buzdolabı ile ilgili hikayeler
  buzdolabı ile ilgili hikayeler 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Buzdolabı ile ilgili hikayeler

  Bizim evde en çok kullanılan kapılar; cümle kapısı ve buzdolabı kapısıdır. Açılıp kapanmaktan, zavallı buzdolabı sık sık kar yapar. Adım buzdolabı faresine çıktığından müsebbibi olduğum karlanmayı temizlemek de genellikle bana düşer. Keşke cezalar işe yarasa, yaramaz, dolap açık olamaz! Özellikle geceleri, kendimi nedenli nedensiz buzdolabının başında bulurum. Kapısını açıp içine aval aval bakındığım da olur, ekmeğin arasına alelacele bir parça beyaz peynir ve birkaç zeytini tıkıştırdığım da.

  Genellikle boş dönmem seferimden. Bir parça kaşar, yeşil zeytin, akşam yemeğinden kalan sarma, dolma, ne bulursam atıveririm ağzıma. Annem bazen arkamdan usul usul yaklaşıp,“aç bakıyım ağzını ne yedin?” diye sıkıştırır. “Ya sakız o sakız!” diye koşarak odama kaçarım. Geçenlerde üşenmemiş, en tombul halimle çekilmiş bir fotoğrafımı buzdolabının kapısına yapıştırmış, bakayım da destur diyeyim diye.

  Bu tür inzibati tedbirler kadar, “kilo almışsın, zayıfla” telkinleri de bende hiç işe yaramaz. Benim için motivasyon sağlayıcı tek şey spora başlamaktır. Ne de olsa kas dokusu, yağdan ağır çeker değil mi canım efendim! Hem beden kitle endeksi gibi bir ölçü birimi bile kişisel özelliklere göre esneyebilmekteyken her daim elli beş kilo olabilmek gibi ütopik hayaller kurmak, nafile namazı kılmak gibi bir şeydir!

  Bu yüzden, küçük küçük ama emin adımlarla hedefe kilitlenmek, çaktırmadan diyete başlamak daha makul gibi gözüküyor. Buzdolabı faresi yerine buzdolabı tavşanı olmak gibi mesela. İlla oburluk yapılacaksa hıyar, havuç, roka, marul yaprağı gibi az kalorili besinleri buzdolabında bolca bulundurmak ve illaki sabah yürüyüşlerine başlamak adımların ilki olabilir. Tavşan gibi oyuncu ve hareketli olmak sanırım başarabileceğim bir şey. Ancak yaşadığım sayısız tecrübeden biliyorum ki iyi hissettiğiniz kiloya ulaşmak için sürat yapmak uzun vadede olumsuz sonuçlar doğuruyor. Hızlı verilen kilolar o hızla geri alınıyor. Kalıcı kilo verebilmek için, tavşan gibi hareketli ama tosbağa gibi azimli ve sabırlı olmayı bir şekilde öğrenmek gerekiyor sanırım…
+ Yorum Gönder


buzdolabı ile ilgili öykü,  buzdolabı ile ilgili hikayeler