+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda sosyal fobi ilaç etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  sosyal fobi ilaç etkileri
  bendede aynı sorun var ama ilaç tedavisinin utangaçlıga ne faydası var..etkisini nasıl hissettiriyo bunu anlamak istiyorum gerçekten nasıl etkisi oluyo. Bu ilaçları kullanan varsa faydasını görenler anlatabilirmi az?şimdiden tşkrler 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bu tabi çok geniş kapsamlı bir soru, ilaçlar derken psikiyatrik ilaçları kastedecek olursak bunların da bir çok değişik türleri var.

  Bütün ilaçların farklı yan etkileri var. Bu da ilaçların dozuna kullanım sürelerine başka ilaçlarla kullanılıp kullanılmadığına göre değişebiliyor. Ayrıca aynı ilaç farklı kişilerde farklı etkiler yaratabiliyor. Ama senin sorun beyinde kalıcı bir hasar yapıp yapmadığı hususunda.

  Bu konuda bildiğim kadarı ile kesin bir kanıt yok. Psikiyatri camiasının büyük çoğunluğu ilaçların güvenilir ve etkin olduğunu kişilerin yaşam kalitesine olumlu etkileri olduğu görüşünde. Beyinde kalıcı hasar bıraktığına dair kesin bir bulgu olsaydı ilaçlar yasaklanırdı herhalde.
  Karşı görüşte olanlarda var tabi.

  Öte yandan sürekli kaygı içinde ve depresif olarak yaşamanın beyinin bazı bölümlerine zarar verdiği bunun alzheimer ve parkinson gibi beyin hastalıklarına yol açtığın dair önemli bulgular var.
  Örneğin SF lilerde parkinson görülme sıklığı daha fazladır.

  Bazı antidepresanların bu süreci durdurduğu ve hatta iyileştirdiği iddia ediliyor. Benim tecrübemde ilaçların yaşamım üzerinde olumlu etkisi olduğu yönünde.

  İlaç kullanıp kullanmamak kişinin kendi vereceği bir karar. En az zararla en çok faydayı elde etmeye bakmak gerekir.

  Diğer yandan doğru ilacı veya ilac kombinasyonunu bulmak özellikle pskiyatrik hastalıklarda o kadar kolay değil.
  Bir deneme yanılma süreci. Bence iyi bir tedavi için kaliteli bir doktor gerektiği kadar kaliteli bir hasta da gerekiyor. Kaliteli hasta kullandığı ilaçları tanımalı, alternatifleri araştırmalı, bilinçli olmalı, doktoru ve tedaviyi sorgulayabilmeli.

  morfeus
+ Yorum Gönder