+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Bebeklerin kepçe kulak olması sorunu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bebeklerin kepçe kulak olması sorunu
  benim 1 sorum var bebeklerin kulaklarinin kepce olmasi yatiris sekliylemi olusuyor 2. Mine
  Devamlı Üye

  Bebeklerin Kepçe Kulak Olması Nasıl Engellenir Kepçe Kulak Estetigi
  Kulak estetik ameliyatı, en sık kulak boyutunu küçültme ya da kepçe durumunu düzeltmek amacıyla yapılır. Plastik Cerrahide kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna “kepçe kulak” veya “yelken kulak” (protruding ear) adı verilmektedir. Kulak kepçesindeki Y şeklindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi ya da düz olası, genellikle temel sebeptir. Günümüzde pek çok kişinin özellikle okula yeni başlayan çocukların en büyük komplekslerinden biri olan bu durum, kültürden kültüre farklılık gösterir. Kepçe kulak batı toplumlarında alay konusu olmasına karşılık, Japonlarda sevimlilik ve güzellik belirtisi olarak kabul edilir.
  Kepçe kulak halk arasında olması gerekenden daha büyük kulak olarak algılanır. Gerçekte bu doğru değildir.

  Kepçe Kulaklarda Sorun Nerede?
  Sorun iki yerde:
  1. Kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniş olabilir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu çok bariz belli olur.
  2. Kulağın üst yarısında olması gereken kıvrımlar oluşmamıştır ve kulak sanki ütülenmiş gibi dümdüz gözükür.Kepçe kulak ile normal kulak arasında çok anormal bir büyüklük farkı yoktur. Esas sorun kepçe kulakta kıkırdağın kıvrık olması gereken bazı kısımlarının düz olmasıdır. Bunun sonucunda kulak kepçesi ile baş arasında normalden daha fazla bir açı oluşur ve kulak öne doğru kıvrıktır. Kıkırdağın özellikle kulak kepçesinin üst kısmı normale göre daha düzdür.
  Kepçe kulak estetik ameliyatı bayan hastalar tarafından özellikle saçlarını toplayamama ya da topuz yapamama yakınması ile gündeme getirilir. Erkeklerde ise yine saçını kısa kestirememe ençok belirtilen sebeptir.
  Doğuştan ya da ailesel olabilen kepçe kulak, herhangi bir sebebe bağlı oluşmaz. Herhangi bir hastalık ya da bozukluk belirtisi değildir. Çocuk okul çağında ise aile, kepçe kulak durumunun çocuklarını etkileyip etkilemediğini araştırmalıdırlar. Çünkü bazen çocuk bunu dile getiremez ve ruhsal bunalıma girebilir. Eğer çocuğunuz bu durumdan şikayet ediyorsa mutlaka bir Plastik Cerrahi uzmanı ile görüşünüz. Ancak çocuk bu durumdan şikayetçi değilse aile acele etmemeli, çocuğu ameliyata zorlamamalıdır. Çünkü kulak ameliyatı her devrede yapılabilir. Özellikle tedaviyi ve ameliyatı kendi isteyen çocuklar tedavi sırasında daha uyumlu olmaktadırlar.
  Kepçe kulak estetik ameliyatı erkeklerin de oldukça yoğun olarak talep ettiği bir estetik ameliyattır. Çünkü kadınlar saçları ile kulaklarını kolayca gizleyebildikleri halde erkekler kısa saçları nedeniyle bunu kolay saklayamamaktadırlar. Hatta kulaklarını gizlemek için erkekler de saçlarını uzatmaktadırlar.
  Eğer arkadaşları arasında alay konusu oluyorsa çocuklarda ameliyat yaşı okul öncesi 6 yaş civarıdır. Ancak özellikle ameliyatı çocuğun kendisinin istemesi talep etmesi daha uygun olmaktadır. Anne babanın baskısıyla ya da isteği ile ameliyata karar vermek doğru olmaz.
  Kepçe Kulak estetik ameliyatı 6 yaş üzerinde her yaşta yapılmaktadır. Ancak küçük yaşlarda genel anesteziyle yapmak gerekmektedir. Erişkin yaşlarda ise lokal anestezi ile kulak uyuşturularak yapılmaktadır. Ameliyat sonrası bazı uygulamalarda aylarca saç bandı taktırıldığını duyuyorum. Bunlar tamamen gereksiz işlemlerdir. Ameliyat sonrası bant takmak zorunlu değildir. Ancak kulağı korumak amaçlı birkaç gün takılmasını tavsiye ediyorum. Tabii ameliyat sonunda biraz basınçlı bir sargı ile kulakları sarıyoruz. Bunun amacı hem kulakların fazla şişmesini hem de kanamaları önlemektir.
  Kepçe kulak estetiği ameliyatı ücretleri ya da ücreti fiyatları lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılmasına göre değişmektedir. Ameliyat ücreti lokal anestezi altında yapıldığında daha az tutmaktadır. Genel anestezi altında yapılırsa maliyet biraz daha fazla olmaktadır.
+ Yorum Gönder