+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda kısa şekilde basketbol kualları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kısa şekilde basketbol kualları
  yanı olabildiğince kısa bir sekil de ve oz tabii bir bilgi rica ediyorum 2. Mine
  Devamlı Üye

  kısa şekilde basketbol kualları

  en kısası buydu

  Basketbol" adı dilimize İngilizce "Basketball" kelimesinden girmiştir. Öz Türkçe karşılığı Sepet Topu’dur. “Basketbolun Tarihçesi” başlıklı bölümden anlaşılabileceği gibi basketbol oyunu 110 yılı aşkın bir süredir oynanmaktadır. Çok kısa sürede tüm dünyada popüler olan bu oyunun kuralları kısaca FIBA adı verilen Uluslararası Basketbol Federasyonu tarafından belirlenmekte ve her 4 yılda bir geliştirilmektedir.
  Grup Hepsi Fan Club - Basketbolu Kuralları
  Basketbol 5’er kişilik iki takımın karşı karşıya gelmesi ile oynanmaktadır. Her
  takımın 7’şer tane de yedek oyuncu bulundurma hakkı vardır. Yani sahaya toplam 12 oyuncu ile çıkılır. Oyuncu değiştirme sayısında herhangi bir sınırlama yoktur, yani her iki takım da dilediği kadar oyuncu değiştirebilmektedir. Takımlar COACH denilen baş antrenörler tarafından yönetilir. Oyun 10’ar dakikalık dört periyottan oluşur, toplam oyun süresi 40 dakikadır. Top oyunda olmadığı zamanlarda kronometre durdurulduğu için oyun süresi 40 dakikadan daha uzun sürmektedir.

  Oyunun amacı topu rakibin sepetinden geçirerek sayı kazanmak ve rakibin sayı yapmasına engel olmaya çalışmaktır. Oyun süresi sonunda hangi takım daha fazla sayı yaparsa maçı kazanmış olur. Normal oyun süresi berabere biterse, eşitlik bozulana kadar 5’er dakikalık uzatma devreleri oynanır. Her takımın eline geçirdiği topu en fazla 24 saniye süresinde rakibin sepetine doğru atma ve en azından çembere çarptırma mecburiyeti vardır.

  Karşılaşma baş hakem ve iki yardımcı hakem tarafından yönetilir. Ayrıca bu üç hakeme ek olarak 3 adet masa görevlisi ve bir de teknik komiser oyunun yönetilmesine yardımcı olurlar. Masa görevlileri sayı, saat ve 24 saniyeden sorumludurlar. Teknik komiserler ise hakemler ile masa görevlilerinin arasındaki koordinasyona yardımcı olurlar.

  Takımların ilk üç periyotta birer, dördüncü periyotta ise ikişer tane mola kullanma hakları vardır. 1 dakika süren bu molaları baş antrenörler maçın herhangi bir anında kurallar çerçevesinde kullanabilirler.
+ Yorum Gönder