+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda tatlı dil her kapıyı açan sihirli anahtar sorusunun kompozisyonunu istiyorum Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  tatlı dil her kapıyı açan sihirli anahtar sorusunun kompozisyonunu istiyorum
  tatlı dil her kapıyı açan sihirli anahtar sorusunun kompozisyonunu istiyommm 2. Mine
  Devamlı Üye

  tatlı dil her kapıyı açan sihirli anahtar sorusunun kompozisyonunu istiyorum

  "TATLIDİL YILANI DELİĞİNDEN ÇIKARIR."

  Açıklamamızın amacı; tatlı dilin bütün güçlükleri yenecek bir etki gücüne sahip olduğunu yansıtmaktır. Tatlı dilli insanlar karşısında tutumunuzu göz önüne getirerek şöyle bir düşünce düzeni kurabilirsiniz:
  1 - Tatlı dilin tanımı;
  2 - Tatlı dilli insanların ruhî durumları;
  3 - Tatlı dilli insanların hayattaki kazançları, başarıları;
  4 -Tatlı dilli insanlarla dili sivri insanlar karşılaştırılarak örnek
  ler verilebilir;
  5 - Sonuç.

  KOMPOZİSYON ÇALIŞMASI:
  'Tatlı dil, muhatabı ruhen etkileyecek tarzda, yumuşak, ikna edici, okşayıcı konuşma şeklidir. Tatlı dil, bütün gücünü ruhtan alır. Ruhu iyilikler, güzelliklerle dolu olan, fazilet sahibi bir kimsenin dili de kendiliğinden tatlı olur. Tatlı dil ve güler yüz, ruh asaletinin sevimli belirtileri ve görünümleridir. Tatlı dilli insanlar bu özellikleriyle çevrelerindekileri arkalarından sürükleyecek çekici bir etkiye sahiptirler.

  Ne kadar kötü olursa olsun, tatlı dil karşısında yumuşamaya-cak insan kalbi yoktur. İyiliğin o güçlü silahıyla bütün kötülükleri yenip ortadan kaldırmak ne güzel bir şeydir!.. Bu yüzden tatlı dilli insanlar, çevrelerinde sevilir, sayılır ve itibar görürler. Ruhî asaletin temel taşlarından olan sabır ve hoşgörü, tatlı, yumuşak bir ses tonuyla işbirliği ettiği zaman aşılmayacak hiçbir engel, yenilmeyecek hiçbir zorluk yoktur. Çevrenizde nice çirkin insanlar vardır; tatlı dilleriyle herkesi kendilerine hayran bırakırlar. Dil. bilinç ve iradeyle kullanılması gereken bir organdır; kendi başına bırakıldığı zaman her dönüşünde bir kalp kırar; .birçok yıkımlara sebep olur. Dilin bu sonsuz etki gücünden dolayıdır ki, "dil yarası yaraların en derinidir" denilmiştir.

  İçimizde gür bir sevgi, şefkat ve merhamet kaynağı bulunduğu sürece kendiliğinden tatlılaşan dilimiz, hayatın güçlüklerini yenmede, insanları ikna edebilmede en büyük yardımcımızdır."
+ Yorum Gönder


tatlı dil her kapıyı açar kompozisyon örnekleri,  altın anahtar her kapıyı açar kompozisyon,  tatlı dil her kapıyı açar kompozisyon,  tatlı dil her kapıyı açar