+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda kana geçen besin içeriklerine ne olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  kana geçen besin içeriklerine ne olur
  kana geçen besin içeriklerine ne olur 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  kana geçen besin içeriklerine ne olur

  kana geçen besin içeriklerine ne olur

  Besinler vücuda alındıktan sonra kana karışmaları ve hücrelere taşınabilmeleri kadar küçük parçalara bölünmesi gerekir.Buna ise sindirim denir.Vücuda alınan büyük besin parçaları vücuttaki bazı salgılar sayesinde iyice parçalanır.Bu parçalanan besinlerde bulunan karbonhidratlar, proteinler ve yağların sindirimi ince bağırsakta tamamlanır ve sindirilen besinler ince bağırsakta bulunan ve tümür denilen çıkıntılardan kana verilir

  Tümür denilen çıkıntılarda (eldiven parmakları gibi) çok sayıda kılcal kan damarı bulunur. Sindirilen besinler tümürlerden emilerek kana geçer ve kan yoluyla hücrelere taşınır.

  Besin içeriklerinden su, mineraller ve vitaminler sindirime uğramadan kalın bağırsağa gelir ve kalın bağırsakta bir süre bekletildikten sonra kalın bağırsaktan emilerek kana verilir ve kan yoluyla hücrelere taşınır.

  Sonuç olarak kana geçen besin içerikleri kan vasıtası ile vücudun enerjiye ihtiyacı bulunan bölgelerindeki hücrelere taşınmaktadır.Bu hücrelerde vücudun ihtiyacını karşılamaktadır
+ Yorum Gönder