+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda Kutup Ayısının Adaptasyonu ayrıntılı bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kutup Ayısının Adaptasyonu ayrıntılı bilgi
  Kutup Ayısının Adaptasyonu ayrıntılı bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kutup Ayısının Adaptasyonu ayrıntılı bilgi

  Kutup Ayısının Adaptasyonu ayrıntılı bilgi

  Adaptasyon (uyum) canlının yaşadığı ortama uyum sağlamasıdır. Başka bir ifadeyle canlıların belirli ortam şartlarında yaşama şansını arttıracak çeşitli davranış ve özelliklerdir. Adaptasyon kalıtsal özellik taşır. Türün yavru bireylerinde de aynı özellikler görülür.

  Sorularla Adaptasyon:
  Kutup ayılarının postları neden beyazdır?
  - Kutup ayıları sürekli karlarla kaplı bembeyaz alanlarda yaşadığı için dışarıdan fark edilmeleri zordur. Bu da onların daha güvende olmasını sağlar. Kutup ayıları özellikle yavru haldeyken dış dünyanın tehlikelerine karşı renkleri sayesinde kendini korur.

  Kutup ayıları vücut sıcaklığını nasıl korur?
  - Kutup ayılarının derilerinin altında kalın yağ tabakası vardır. Yağ iyi bir yalıtkan olduğu için soğuk havanın kutup ayısına etkisini azaltır. Bu olay da bir adaptasyondur.

  Kutup ayılarının ayakları neden geniştir?
  - Kutup ayıları ağır vücutlarını dengede tutmak için kısa bacaklara ve geniş ayaklara sahiptir. Ayrıca ince buz ve yumuşak kar tabakada hareket eden kutup ayıları bu sayede buzları kırmadan ve kara batmadan yürüyebilmektedir.

  Kutup ayılarının burunları suda neden kapanır?
  - Kutup ayıları iyi bir yüzücüdür. Suda yüzmek için gözleri ve burunları adaptasyon geçirmiştir. Burunlar su içinde kapanarak içeri su girmesi engellenir. Ayrıca kutup ayıları suda gözlerini açabilirler ve bu sayede kolayca avlanabilirler
+ Yorum Gönder


kutup ayısının adaptasyonu,  kutup ayısı adaptasyonu