+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda guatr hastalığı karadeniz bölgesinde neden fazladır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  guatr hastalığı karadeniz bölgesinde neden fazladır
  guatr hastalığı karadeniz bölgesinde neden fazladır 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  guatr hastalığı karadeniz bölgesinde neden fazladır


  guatr hastalığı karadeniz bölgesinde neden fazladır


  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Özgültekin, guatr hastalığının, beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluştuğunu belirterek, özellikle karalahana, soya fasulyesi ve ceviz gibi besinlerin sıkça tüketilmesinin hastalığın en önemli sebeplerinden birini oluşturduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Özgültekin, Adapazarı Merkez Belediyesince Abasıyanık Sanat Merkezinde düzenlenen, ''Tiroit Bezi (guatr) hastalıkları ve kanserleri'' konulu seminerde, guatr hastalığının başlangıç aşamasında hasta tarafından pek önemsenmediğini, bu nedenle birçok hastanın guatr akut dönemi geçtikten sonra tedaviye başvurduklarını kaydetti.

  Hastalığın önemsenmemesinin ise büyük oranda kanser riski taşımamasından kaynaklandığını belirten Özgültekin, ''Guatr, çeşitlerine göre binde 4 ve bu seviyelerde değişen oranlarda kanser riski taşıyor. Bir şekilde bu bilgiye sahip olan hasta tedaviye geç geliyor. Doktorlar genelde hastalığın çok ileri aşamalarında hastaya müdahale etmek zorunda kalıyor. Bu da hem hastayı hem de doktoru zor duruma sokuyor'' dedi.

  Hastalığın beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak oluştuğunu ifade eden Özgültekin, şöyle konuştu:

  ''Karalahana, soya fasulyesi ve ceviz gibi besinlerin sıkça tüketilmesi guatrın en büyük sebebini oluşturuyor. Hastalık, yöresel beslenme alışkanlıklarına göre Karadeniz ve Doğu Marmara gibi bölgelerde yoğunluk kazanıyor. Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde karalahana hemen her gün tüketiliyor. Ceviz, soya fasulyesi ve karnabahar da bu bölgede oldukça sık tüketilen besinlerden. Bu bölgelerde ülkenin diğer bölgelerine oranla guatr hastalığının görülme olasılığı oldukça yüksek. Bu besinler yüksek miktarda guatrojen madde ihtiva ediyor. Bu maddeler de vücuttaki hormon üretimini engelliyor. Bloke olan hormon yapımı nedeniyle de bu kez tiroit bezi büyüyor.''

  Prof. Dr. Recep Özgültekin, bu besinlerden ayda en fazla 3-4 kez tüketilmesi gerektiğini belirterek, ''Sadece bu besinler değil, diğer tüm besinlerin normalinden fazla tüketilmesi insan sağlığında anormal durumlara sebep oluyor'' diye konuştu.

  Özgültekin, guatrın vücutta aşırı kilo kaybı veya kilo alımına neden olabileceğini, ancak ilaç tedavisiyle bu gibi anormal fiziksel değişiklerin önüne geçilebildiğini de sözlerine ekledi.
+ Yorum Gönder


karadenizde guatr hastalığı neden fazla,  karadenizde guatr neden çok görülür,  karadeniz bölgesinde guatr hastalığı neden çok görülür,  karadeniz bölgesinde neden guatr hastalığı fazladır,  karadeniz bölgesinde neden guatr hastalığı görülür,  karadenizde guatr