+ Yorum Gönder
Eğitimle ilgili Bilgiler ve Forumacil Misafir Soruları Forumunda doğal afetler ruh sağlığını nasıl etkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  doğal afetler ruh sağlığını nasıl etkiler
  doğal afetler ruh sağlığını nasıl etkiler 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  doğal afetler ruh sağlığını nasıl etkiler


  doğal afetler ruh sağlığını nasıl etkiler

  Doğal afet gibi olumsuzluklarla karşılaşan kişilerde korku, çaresizlik, panik, yalnızlık, öfke, suçluluk gibi ruhsal tepkiler ortaya çıkabilir. Bu tepkilerin insanlarda ruhsal bozukluklar yaratmaması için koruyucu ruh sağlığı çalışmaları kapsamında psikiyatristlere, psikologlara, sosyal hizmet veren uzmanlara, rehberlik ve psikolojik danışmanlara başvurmalıdırlar. Bu gibi durumlarda insanın aklını ve deneyimlerini de kullanarak ruh sağlığını korumaya ve sorunlarını çözmeye çalışması, mevcut duruma uyum sağlaması açısından mnemlidir. Sorunun üzerine gitmemek ve sorunlar karşısında kararsız kalmak, ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan davranışlardandır.

  Doğal afetde ortaya çıkan yersiz söylentiler ve dilden dile dolaşan fısıltılar ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler. İnsanlarda daha büyük panik oluşmasına, normal yaşama dönülememesine ve yeni olumsuzluklara neden olur. Böyle durumlarda, söylentiler ve olumsuz fısıltılar yerine doğru bilgi kaynaklarına ulaşmaya çalışılmalıdır. Bu amaçla kriz merkezleri, yerel, askeri ve sicil yöneticiler gibi yetkili makamlardan sağlıklı bilgi edinilebilir. İş birliği ve yardımlaşmayla bazı sorunların çözülebileceğine inanılmalıdır.
+ Yorum Gönder