+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Bilgi Fiziksel ve kimyasal değişimlere örnekler verir misiniz? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bilgi Fiziksel ve kimyasal değişimlere örnekler verir misiniz?
  Fiziksel ve kimyasal değişimlere örnekler verir misiniz?

  Fiziksel değişim, maddelerin yapısı değişmeden sadece hal, biçim, şekil, dış görünüşünde meydana gelen değişimlere verilen isimdir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni maddeler oluşmaz. Yalnızca maddenin renk, şekil, büyüklük gibi özellikleri değişir. Diğer bir ifadeyle fiziksel değişim sonucunda maddenin kimliği değişmez. Kağıdın yırtılması,tebeşirin kırılması,mumun erimesi. kalemin kırılması, suyun buza dönüşmesi, çözünme olayı gibi değişiklikler fiziksel değişime örnektir. Fiziksel değişimin geri dönüşümü vardır. Tüm hal değişimleri fizikseldir.
  Fiziksel ve kimyasal değişimler.jpg

  Bunun dışında, fiziksel değişime odundan talaş yapılması ya da kumaşın kesilmesi de örnek olarak verilebilir.Kimyasal olaylarda maddenin yapı taşı değişirken, fiziksel olaylarda sadece görünüm ve şekil değişir.Kimyasal olaylarda maddenin yapı taşı değişirken, fiziksel olaylarda sadece görünüm ve şekil değişir.Ayrıca bütün yırtılma olayları fizikseldir.(kimyasal değişim maddenin kimliğini tamamen değiştirir kağıdın yanması bir tepkime değildir).Çünkü kağıt yanar.

  Kimyasal değişim, bütün maddeler atom veya molekül dediğimiz küçük taneciklerden oluşur. Maddelerin atom veya molekül yapılarıyla ilgili özelliklere kimyasal özellikler denir. Yanma, çürüme, paslanma, bileşik yapma gibi özellikler kimyasal özelliklerdir. Kimyasal değişimde maddenin aynı zamanda molekül yapısıda değişir. Kimyasal değişimde maddenin geri dönüşümü olmaz. Buna bağlı olarak bu özelliklerde meydana gelen değişmelere de kimyasal değişmeler denir. Kısaca maddenin iç yapısında meydana gelen değişmeler kimyasal değişmelerdir.
  Örnekler:

  Kağıdın yanması
  Mumun yanması
  Sütün ekşimesi
  Yumurtanın bozulup çürümesi
  Demirin paslanması
  Fotosentez olayı
  Solunum olayı
  Hamurun mayalanması

  Kimyasal değişime uğrayan madde, kimyasal özelliklerini kaybedip yeni özellikler kazanır.
  Bütün yanma olayları kimyasal değişmedir.
  Kimyasal değişim geçiren bir madde tekrar eski haline getirilemez.
 2. Ziyaretçi

  50 fiziksel değişim 50 tane kimyasal değişime örnek verirmisiniz
 3. Ziyaretçi
  örnekler her sitede başka örnekler koysaydınınz daha iyi olurdu
+ Yorum Gönder