+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Mersin'deki endemik ve relikt bitki türleri nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. eyüll
  Yeni Üye

  Mersin'deki endemik ve relikt bitki türleri nelerdir?
  Mersin'deki endemik ve relikt bitki türleri nelerdir?

  Otsu bitkiler ?
  Çalı türleri ?
  iğne yapraklılar ?
  geniş yapraklılar ?
  orman altı bitki türleri ve diğerleri nelerdir?
  Lütfen yardımcı olur musunuz
  (Cuma gününüe kadar bulmam lazım)
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Çalı Ve Çalı Türleri
  Çalı.jpg

  Ormanda tabi olarak yetişen, toprak seviyesinden itibaren dallana özelliği gösteren, en fazla 5 metre boya ulaşabilen, ağaçtan daha küçük uzun ömürlü odunsu bitkilere çalı adı verilir.

  Çalıları ağaçlardan ayıran temel özellikler, ağaçların tersine ana gövdelerinin birden fazla olması ve dallanmanın toprağa yakın düzeylerden başlamasıdır. Ayrıca çalılarda, bitkinin tacını oluşturan ve yukarı doğru büyümesini sağlayan tepe sürgünü de bulunmaz. Çokyıllık oldukları için çalıların gövdeleri her yıl kuruyup çürümez.

  Bütün bu ayırt edici özelliklerine karşın çalı ve ağaç ayrımı çok belirgin değildir. Koşullar değiştiğinde ağaçlar çalılaşabileceği gibi, çalılar da uygun koşullarda ağaç görünümü alabilir. Bazı bitkilerin hem çalı hem de ağaç biçimleri vardır. Örneğin, manolyanın bazı türleri çalı, bazı türleri de ağaç özellikleri gösterir.
  Çalılar orman ve korulardaki ağaçların altında, çalı örtüsü denen bir bitki katmanı oluştururlar. Çalı örtüsü yaban hayvanlarına barınak ve besin sağladığı gibi, yeni yetişen ağaç fidanlarını da yaşamlarının ilk birkaç yılında sert rüzgârlardan ve kötü hava koşullarından korur. Kurak yörelerdeki dağ yamaçlarında ve yükseltilerde bitki örtüsünün büyük bölümünü çalılar oluşturur. Akdeniz çevresiyle yazları uzun ve kurak geçen benzer yörelerin çalılık alanlarına maki denir.

  Çalılar çiçekleri, meyveleri ve yaprakları için park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır. Özellikle yeşil alanların kış mevsimindeki çıplak görüntüsüne biraz canlılık katmaları açısından çalılar çok değerlidir. Çalı tipi bitkiler kolay yetişir; ancak iyi sonuç elde edilebilmesi için dikkatle budanmaları, yeni sürgün gelişimini güçlendirmek için yaşlanan gövdelerin kesilmesi gerekir. Çalılar da öteki bitkiler gibi beslenmek zorunda olduğundan, ara sıra gübrelemeyi de unutmamalıdır.
 3. Mine
  Devamlı Üye
  Mersin'deki endemik ve relikt bitki türleri hakkında bilgi

  İğne yapraklılar (Pinales), bitkiler (Plantae) âleminin açık tohumlular (Pinophyta) bölümünde bulunan tek sınıf olan Pinopsida'ya dahil bir bitki takımıdır ve ardıç, çam, göknar, ladin, melez, porsuk, sekoya, sedir, servi gibi soyu sürmekte olan tüm kozalaklı bitkileri içerir.
 4. eyüll
  Yeni Üye
  çok teşekkür ederm ama Mersinde bulunan çalı türleri olucaktı.sanırım soruyu sorarken belirtmem gerekiyodu. (:

+ Yorum Gönder


mersin endemik bitkileri,  mersindeki endemik bitkiler,  mersindeki endemik bitki türleri