+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Nargileyi kim buldu , nargile ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nargileyi kim buldu , nargile ne demek
  Nargile Kim Tarafından Ortaya Koyulmuştur

  Nargile tömbeki adı verilen bir cins tütün içmeye yarıyan takımdır. Tahminen 15. asırda Hindistan’da, narcil denilen büyük hindistan cevizinin kabuğundan yapılarak kullanılmaya başlandı. Mısırlılar, bu alete çok rağbet gösterdiler. Adına da “nargil” dediler. Nargile ismi buradan gelmektedir. Keyiflerine düşkün olan İranlılar narçil yerine fayanstan nargile şişesi, bronzdan başlık, marpuçu da ilave ederek yaygınlaştırdılar.

  İsfehan, Şiraz, Keşan’da nargilelerde kullanılan kaliteli tömbekiler yetiştirildi. Her şeyde zerafete önem veren Türkler billurdan, beyaz, renkli şişeler, işlemeli başlıklar yaldızlı lüleler ilave ederek, nargilelerin çok çeşitli tiplerini yaptılar.

  Arapların nargil, İranlıların kalyan, Türklerin nargile adını verdikleri bu keyif aletinin marpucunun ucuna takılan kehribar ağızlı olanlar, tiryakileri tarafından çok tutuldu.

  Doğu kültürünün bir öğesi olan nargile sonradan batıda da kimi değişikliklerle kullanılmaya başlanmıştır. Kullanım kültürü dolayısıyla bu iki türe göre farklılıklar gösterir, ancak pek çok ortak öğe de mevcuttur. Batıda birden çok marpuca sahip nargile kullanımı yaygındır. Bu uygulama doğudakine göre farklı bir toplu içim ortamı sunar, ki doğuda nargilenin bir marpucu vardır ve el değiştirmediği sürece tek kişi tarafından içilir.

  İspanya’da “tetería“ adı verilen ve genelde müslüman göçmenlerce işletilen çay evlerinde nargile içimi yaygınlık kazanmaktadır. İsrail’de “nargeela“ olarak adlandırılan nargile kullanımı özellikle Yemen, İran, Irak ve Türkiye’den gelen göçmenler arasında yaygındır. Bunun yanında İsrailliler arasında da nargile kullanımı görülür.

  Genellikle camdan yapılan nargilenin içinde su bulunur. Bunun ağız kısmında çömlekçi çamurundan yapılan, tömbek koymaya yarıyan etrafı delikli lüle vardır. Şişenin üst kısmına marpuç takılır. Marpuçun ucunda, nargile emildiğinde, suyun içine doğru uzanan lüleden gelen tömbekin dumanı, su içinde süzülerek yukarı çıktığından ağza gelir. Eskiden çok kullanılan nargileler günümüz insanı tarafından çok fazla rağbet görmemektedir.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Tütün içmek için kullanılan bir alettir. Adı Hindistan'daki narcıl adındaki bir ağaçtan yapıldığı için bu isim verilmiştir. Nargile kullanan ülkeler tarafından farklı isimle bilinmektedir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Nargile ilk olarak 15.yüzyılda Hindistan'da kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonraki dönemlerde Mısırlılar ve İranlıların da Nargileye büyük rağbet göstermeleriyle birlikte nargile tüm dünyaya tanıtıldı ve kullanıldı.
+ Yorum Gönder