+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Lityum elementi ve kullanım alanları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Lityum elementi ve kullanım alanları
  Lityum elementi ve kullanım alanları nelerdir?

  Birinci grup elementi olmasına rağmen aynı zamanda iki grubunda elementlerini de gösterebilir. Lityum suyla çok kısa sürede reaksiyona girer ve doğada doğal halde bulunmaz. Lityumun ten ile teması tende tahrişe neden olabiliyor.


  ltyumelementvekullanima.jpg

  Periyodik cetvelin IA grubunda yer alan metal element. Alkali metallerin ilk elementi metallerin de en hafifidir. Öteki alkali metallerin tersine, canlı dokularda bulunmaz. Başlıca cevherleri karmaşık bir fosfat olan trifilit ve karmaşık bir silikat olan lepidolittir. Ergimiş lityum klorürün (LiCl) elektroliziyle elde edilir. Oda sıcaklığında katıdır. Kurşunlu alaşımları yataklama malzemesi olarak kullanılır. Alüminyumlu alaşımları korozyona dayanıklıdır. Isınma ısısının yüksek oluşu nedeniyle ısı aktarımında lityumdan yararlanılır. Lityum-6 izotopu termonükleer tepkimelerde önem taşır.[U] Yağlama yağlarına lityum stearat katılır. Lityum karbonat (Li2CO3) seramik ve cam yapımında kullanılır.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Lityum maddesinin çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle bu çeşitlerine bakarak kullanım alanları değişmektedir. Cam, seramik, yağ gibi alanlarda kullanımı yaygındır.
+ Yorum Gönder


ELEMENTLER VE KULLAnım alanları,  elementlerin kullanım alanları