+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Potasyum elementi ve kullanım alanları potasyum elementi hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Potasyum elementi ve kullanım alanları potasyum elementi hakkında
  Potasyum elementi ve kullanım alanları hakkında bilgi

  Periyodik cetvelin IA grubunda yer alan gümüş beyazı renkte alkali metal element. Doğada en bol bulunan 7. elementtir. Başlıca silvit (KCL), karnalit (KMgCl36H2O) ve öteki karışık tuzlar hâlinde bulunur. Son derece aktiftir.

  Ergitilmiş potasyum hidroksit çözeltisinden elektroliz yöntemiyle elde edilir. Kimyasal olarak sodyuma benzer. Yarılanma süresi 1,28 milyar yıl olan doğal bir radyoaktif izotopu (potasyum-40) vardır. Bu izotop bozunarak argon-40'a dönüşür.

  Bu özelliğinden ötürü radyoaktif yaş belirlemesinde kullanılır. Potasyum tuzları bitkiler için vazgeçilmez olduğundan, gübre olarak önem taşır. Hayvanlarda (ve insanlarda) da sinir sisteminin iletim işlemini yerine getirmekte önemli bir rol oynarlar.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Doğada en çok bulunan maddelerden yedincisi olup bitkiler için büyük önem taşımaktadır. Bitkiler, Potasyum tuzundan beslenerek hayatlarını devam ettirmektedirler.
+ Yorum Gönder