+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Simetri nedir ve Simetri şekiller Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Simetri nedir ve Simetri şekiller
  Simetri nedir ve Simetri şekiller


  Simetri, ilki, belirsiz bir mükemmellik veya güzelliği yansıtan, bir muntazamlık veya estetik olarak hoşa giden bir orantılılık ve denge duygusu olarak; İkincisi kesin ve iyi tanımlanmış biçemsel sistemin kurallarına (geometri, fizik vb.) göre gösterilebilen veya ispat edilebilen bir denge ve orantılılık kavramı veya “kendine benzeşme örneği”‘ olarak iki şekilde tanımlanır. Sıkışma mükemmelliğine ve tabii düzenine izafe eden biçim tanımlı geometrik ölçüsüne yorumladı.

  Simetrinin hassas tanımının değişik ölçüleri ve işlemsel tanımları vardır. Örnek olarak simetri değişik şekillerde gözlemlenebilir: Geçen zamana nazaran, bir hacimsel ilişkiye istinaden, ölçeklendirme, döndürme ve aynalama gibi geometrik dönüşümler vasıtasıyla, diğer işlevsel fonksiyonlar vasıtasıyla (düzenli bir desen ile kaplı yer döşemesi, vb), soyut nesnelerin durumu olarak bilimsel modeller, dil, müzik, ve hatta bilginin kendisi. Simetrik nesneler, bir kişi, kristal, desenli örtü, yer döşemesi veya molekül, ve hatta soyut bir nesne gibi bir özdek(madde) olabilir.

  Simetri üç farklı görüş açısında değerlendirilir. İlki, simetrilerin tanımlandığı ve tam olarak kategorize edildiği matematik’dir. İkinci görüş simetriyi bilime ve teknolojiye göre tanımlar.

  Matematikte bir nesnenin simetrik olması için verilen bir matematiksel işleve tabi tutulduğunda bu işlemin nesneyi ve görünüşünü değiştirmemesi gerekir. Verilen bir dizi matematik işleve tabi tutulduğunda birinden diğeri elde edilebiliyorsa (veya tersi) iki nesne birbirine göre simetriktir.

  Simetriler aralarında insanların ve diğer canlıların da bulunduğu yaşayan organizmalarda da görülebilir. 2. ÖZGEN
  Üye

  Simetri, belirli bir düzen ve orantı ile ortaya konulmuş çizgilerden oluşmuş güzel bir estetik biçimidir. Simetri hem geometri hem de fizik alanında kullanılmaktadır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Simetri, göze hoş gelen mükemmel bir estetik ile çizilmiş ve geometrik kurallara uygun şekilde yapılan çizimlerdir. Simetri için lise döneminde öğrencilere bu konuda ayrıca dersler verilmektedir.
+ Yorum Gönder


simetrik şekiller nedir,  simetrik şekiller nelerdir,  simetrik şekiller,  Simetri şekilleri nelerdir,  simetri şekilleri,  simetrik şekil nedir