+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Otomasyon Sistemleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Otomasyon Sistemleri
  OTOMASYON SİSTEMLERİ


  OTOMASYON.jpg

  Fabrika, atölye vb. işletmelerde; Ölçüm ve hesaplama uygulamaları yapar, Temel elektrik devre ve bağlantılarını yapar, temel elektronik ve uygulamalarını yapar, teknik ve meslek resim çizer ve okur, Ofis paket program uygulamaları yapar, Bilgisayar destekli tasarım yapar, Endüstriyel kontrol ve arıza analizi yapar, Otomatik kumanda sistemini kurar, Hidrolik ve Pnömatik sistemleri kurar, Plc ile sistemi kurup kontrol eder, Motor sürücü sistemlerini kurar, Robot kollarını programlayıp çalıştırır, Scada sistemini kurup sistem programını yapar, Mikro denetleyici ile devre tasarım yapıp sistemi çalıştırır.

  Otomasyon Sistemleri Teknisyeni Kullanılan Malzemeler

  Otomasyon sahasında kullanılan çeşitli ölçü aletleri, programlanabilir kumanda aletleri (Bilgisayar, PLC, Mikro kontrolör), lehimleme gereçleri, çeşitli el takımları, çeşitli güç kaynakları, elektronik devre elemanları, Hidrolik-Pnömatik devre elemanları

  Otomasyon Sistemleri Teknisyeni Özellikleri

  Otomasyon Sistemleri Teknisyeni/Otomatik Kumanda Teknisyeni olmak isteyenlerin; temel bilimlere özellikle fizikte mekanik ve elektronik konularına ilgi duyan, yetenekli, el ve parmak becerisine sahip, ince ayrıntıları algılayabilen, alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, yönergelere uyabilen, tüm duyu organları sağlam, sabırlı, dikkatli, tedbirli ve titiz, alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan, tırmanma ve uzanma gibi bedensel çalışmaları yapabilecek kadar güçlü ve dayanıklı, yükseklik korkusu olmayan, sorumluluk duygusu gelişmiş, başkaları ile iş birliği içinde çalışabilen kimseler olmaları gerekir.

  Otomasyon Sistemleri Teknisyeni Çalışma Alanları

  Otomasyon Sistemleri Teknisyeni /Otomatik Kumanda Teknisyeni petrokimya, gıda, otomotiv, elektronik vb. sektörlerde, daha çok otomatik kumanda cihazlarının üretildiği ve uygulandığı büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerde teknisyen olarak görev yaparlar. Daha çok endüstrinin gelişmiş olduğu bölgelerde ve ileri teknolojinin kullanıldığı işletmelerde iş bulma olanağı yüksektir. Bu alanda kamu işyerlerinde “teknisyen” unvanıyla kanunlarla belirlenen koşulları yerine getirildiği takdirde çalışabilir.

  Otomasyon Sistemleri Teknisyeni Okulu


  Mesleğin eğitimi Anadolu teknik liseleri ve Anadolu meslek liselerinin “Otomatik Kumanda” bölümünde verilmekte iken yeni uygulamaya göre meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinin Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı Otomasyon Sistemleri dalında verilmektedir. Ayrıca yaygın meslekî ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

  Otomasyon Sistemleri Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

  Otomasyon Sistemleri Teknisyeni Meslekte İlerleme

  Meslek liselerinin Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı Otomasyon Sistemleri dalından mezun olanlar, istedikleri takdirde Açıkhava Reklâm Ürünleri ve Serigrafi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Elektronik Haberleşme (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Elektronik (Uzaktan Eğitim), Endüstriyel Otomasyon, Endüstriyel Otomasyon (Uzaktan Eğitim), Enerji, Ev Cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Mekatronik (Uzaktan Eğitim), Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği, Raylı Sistemler Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Sahne ve Gösteri Sanatları Işık Teknikerliği, Sahne ve Gösteri Sanatları Ses Teknikerliği, Termik Santral Makineleri, Termik Santrallerde Enerji Üretimi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip yeterli puan almaları ve üniversitelerin Elektrik Öğretmenliği, Elektronik Öğretmenliği, Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği, Havacılık Elektrik ve Elek. (Sivil Hav. YO.), Kontrol Öğretmenliği, Mekatronik Öğretmenliği, Uçak Elektrik-Elektronik (Sivil Havacılık YO.) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir. Meslek liselerinin Otomasyon Sistemleri dalından mezun olanlar alanlarında ustalık eğitimine katılabilecekleri gibi doğrudan da ustalık sınavına girebilirler. Ustalık sınavına girip başarılı olduktan sonra, ustalık belgesi almaya ve kendi işyerlerini açmaya hak kazanırlar. Çalıştığı kurum, kuruluş ve işletmelerde başteknisyenlik, bölüm şefi, bölüm teknik amiri gibi yönetim kademelerine getirilebilir. Bu sistemlerde çalışan kişiler, bu alanda uzmanlaşabilirler.
 2. DİLAN
  Üye

  Otomasyon sistemleri, daha çok atölye, fabrika gibi büyük binalarda, elektrik bağlantısını, elektronik uygulamaları yapan bir sistemdir. Bu işi yapmak isteyen kişiler dört yıl okumak zorundadır.
+ Yorum Gönder