+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Dünyanın ilk mouse ‘u, Dünyadaki İlk Mouse Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünyanın ilk mouse ‘u, Dünyadaki İlk Mouse
  MOUSE


  ilk-mause.jpg

  Dünyanın ilk mouse ‘u 1964 yılında Douglas Engelbart tarafından Stanford Araştırma Enstitüsü’nde tasarlanmıştır.

  Ağaçtan yapılan bu ilk mouse şimdiki mouse’lar gibi bir çok yöne değil, sadece bir yöne hareket edebiliyor. Şimdi kullandığımız çift doğrusal mouse ‘un patenti de 1970 yılında Douglas Engelbart tarafından alınmış. Bu fare “toplu mouse” yani diğer adı ile “ball mouse” olarak bilinmektedir. X ve Y koordinatlarında hareket edebilen bu mouse zaman içinde çeşitli gelişimler göstermiş günümüzde lazer teknolojisi ile son halini almıştır.

  80 ‘li yıllardan itibaren mouse üzerine tuşlar da eklenmiştir. Bilgisayarlarda vazgeçilmez bir donanım haline gelmiştir.

  Bilgisayar mouselarının babası şu anda 83 yaşına gelmiş ve emekliliğini yaşıyor. Kullandığımız mouse ‘lardaki gelişme word programının gelişmesi amacı ile farelerde gelişim ve iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Bilgisayarlar icat edildikten sonra geriye onları yönetmek kalıyordu. Zamanla Mousenin icat edilmesi ile bu sorunun da önüne geçilerek daha rahat kullanımı sağlanmış oldu.
+ Yorum Gönder