+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Dünyadaki İlk Televizyon Kim Tarafından İcat Edilmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünyadaki İlk Televizyon Kim Tarafından İcat Edilmiştir
  İLK TELEVİZYON

  dnyadakilktelevizyon.jpg


  İlk televizyon yaklaşık 85 yıl önce (1926) , İskoç mucit John Logie Baird tarafıdan icat edilmiştir.


  Dünyadaki ilk televizyon yayını 1926 yılında İskoç J.L. Baird’ in kendi yaptığı aygıtta bir insan portresini 30 satırlık taramayla ufak bir ekranda yayınlayarak, ilk televizyon görüntüsünü elde etmiştir. Bu buluş Nipkow adlı bir alman öğrencinin çalışmalarına dayandırılarak 1884 de gerçekleşmiştir.

  Televizyon üzerinde ilk çalışmaları yapan John Logie Baird, 1924 ‘te görüntüyü ilk defa oluşturmayı başarmıştır. Bu televizyon mekanik sistem ile işleyen özellikteydi. Philo Taylor Farnsworth yaptığı çalışmalar ile günümüzde kullanılan ve tüplü diye tabir ettiğimiz CRT televizyonların temelini atmıştır. Philo Taylor Farnsworth da televizyonun mucidi olarak kabul edilebilir.

  Baird, ilk televizyon ’u parası olmaması sebebiyle bir lavabo ve bir çay tenekesi ile yapmıştır. Daha sonraki denemesinde, projeksiyon lambasını bisküvi kutusuyla kaplamış, basit bir düzenek haline getirmiştir.
  Bu düzeneğe kullanılmış lenslerle devrelerden tarama diskler eklemiştir. Baird ’in hazırlamış olduğu bu düzenek, tahta çubuklar arasına nakış iğneleri ve balmumuyla tutturulan bir cihazdır. Bu cihazı ilk TV olarak kabul edebiliriz. 1925 ’de “Stok ey Bill” ismini verdiği ilk ilkel televizyon ‘da görüntü transmisyonunu da gerçekleştirmeyi başarmıştır.

  25 Haziran 1925 ‘te Baird televisör adı ile televizyonun patentini almıştır. Ardından 26 Ocak 1928 günü Kraliyet Enstitüsüne televizyon hakkında bir tanıtım yapmıştır. ilk elektronik görüntü aktarımı ‘nı 1929 yılında başarmış, ilerleyen zamanlarda BBC ile işbirliği yaparak TV yayınları yapmaya başlamıştır. Sonuç olarak ilk televizyon yayını İngiltere ‘de yapılmıştır.

  1937 yılından itibaren mekanik TV yerine, elektronik yayın yapan TV kullanımına geçilmiştir. O tarihe kadar her iki tür televizyon da kullanılmıştır.

  Renkli televizyonlar


  1940′larda renkli televizyon çalışmaları hız kazandı. 1950′lerde ABD’de ilk renkli televizyon satışa çıktı, ancak renkli televizyon ABD’de 1960′larda geniş kitlelerce kullanılmaya başlandı.

  Türkiye’de Televizyonculuk

  Türkiye’de ilk olarak 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından bölgesel olarak ve haftada birkaç saat deneme yayınları başlatıldı. Zaman içinde gelişen televizyon altyapısı TRT’nin İstanbul stüdyoları ve vericisi kurulana kadar TRT’ye de hizmet vermiştir. Ancak TRT Kanunu ile ülkemizde radyo ve TV yayın tekelinin TRT Kurumuna verilmesi üzerine haftada bir yapılan İTÜ-TV yayınlarına son verildi. 1968 yılında TRT siyah beyaz olarak sürekli yayına başladı. Başta tek kanalken sonradan TRT1, TRT2 gibi çeşitli TRT kanalları oluşturuldu. Renkli televizyona geçiş 1980′lerde kısmen gerçekleşti. 1990′lı yılların başında özel televizyon kanalları yayına başladı.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Dünya ilk televizyonla 1900lü yılların başında tanışmıştır. Renkli televizyona geçilmesi ise bu yüzyılın ortalarına doğru gerçekleşmiştir. Türkiye trt kanalı ile ilk televizyonla tanışmıştır.
+ Yorum Gönder


ilk televizyon,  john logie baird hayatı,  dünyanın ilk televizyonu,  ilk televizyonlar,  ilk televizyon resimleri,  john logie baird televizyonu nasıl icat etti