+ Yorum Gönder
Eğlence ve Muhabbet ve Forumda Başlığı Olmayan Konular Forumunda Dünyadaki İlk Sütyen Kim Tarafından İcat Edilmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünyadaki İlk Sütyen Kim Tarafından İcat Edilmiştir
  Dünyadaki İlk Sütyen Kim Tarafından İcat Edilmiştir

  iste-dunyanin-en-eski-sutyeni---video-10473.jpg  Dünyadaki ilk sütyen Mary Phelp Jacop tarafından Amerika ‘nın New York şehrinde 1913′ te icat etmiştir.

  1913′te Mary Phelps Jacob’un yeni aldigi bir elbiseyi, korsesi uymadigi için hizmetçisi Marie ile diktigi ilk sütyenle basladi. Bir kaç arkadasina yeni icadindan(sütyen) hediye eden Jacob, bunun büyük ilgi görmesi üzerine 1914 yilinda sütyen icadinin patentini aldi. Elde birkaç yüz sütyen üreten Jacob, pazarlama sorunlarini asamayinca patentini 1500 dolara Warner Kardesler Korsa Sirketi’ne satti. İşte sütyenin hikayesi budur..

  Türkiye’ye sütyenler 1960′li yillardan itibaren Avrupa’da çalisan isçiler tarafindan getirildi ve önce Amerikan pazarlarinda satildi. Ithali yasak oldugu için sütyenler ülkeye kaçak sokuluyordu. İlk Alman ürünlerinden sonra 1970′li yillarda Amerikan patentiyle üretim basladi.
 2. ÖZGEN
  Üye

  Günümüzde kullandığımız bütün eşyaların, kıyafetlerin, teknolojik ürünlerin bir ilki ve hikayesi bulunmaktadır. ilklerin oluşması ile insanlar zamanla daha iyisini üretme peşine düşmüşlerdir.
+ Yorum Gönder


sütyeni kim icat etti,  Sütyeni kim buldu,  sütyen kim buldu